logo

Zajímavosti z Českého Švýcarska

Krajina Českého Švýcarska skrývá řadu drobných památek a zajímavostí stojících mimo hlavní zájem turistů. Drobné kamenné památky vznikaly jako vyjádření právního statu quo (hraniční kameny panství), připomínka trestných činů (smírčí kříže) nebo jako pietní připomínka šťastné či nešťastné události. Při služebních cestách se často setkáváme s podobnými památkami, zaniklými sídly či pozůstatky dávné hospodářské činnosti, jako náhony, starými úvozovými cestami, smyky pro stahování dřeva, či rybníky.


Kaple Posledního soudu pod Kolištěm.


Kaple Posledního soudu pod Kolištěm.

Při historické obchodní trase - České silnici, nechala roku 1740 Marie Anna Knyová vytesat kapli Posledního soudu. Sto let po vybudování kaple nechal potomek paní Knyové, vdovy po hostinském a rychtáři z Jetřichovic, kapli opravit a vybavit obrazem s motivem Posledního soudu. Autorem současného obrazu z roku 2008 je Miroslav Hejný.


Kaple Triefbartel.

Na České silnici, u odbočky do Mokrého dolu, nalezneme skalní výklenkovou kapli Triefbartel. V roce 2008 byl obnoven obraz Korunování Panny Marie.


Stormův kříž v rokli Königteichgrund.

Tragickou údálost připomíná Stormův kříž ve svahu rokle Königteichgrund (boční rokle Malého Mokrého dolu). 24. června 1855 se šestiletý Franz Storm a pětiletá Marie Stormová vydali hledat borůvky za chalupu v Rynarticích. Když přišel intenzivní déšť, rodiče je již nenašli. V neustávájícím dešti se k hledání dětí postupně připojili obyvatelé z řady vesnic z obou stran hranic. Až 26. června večer byly děti nalezeny v rokli Königteichgrund. Franz takřka třídenní putování bludištěm roklí nepřežil a zemřel patrně vyčerpáním, Marie byla zachráněna.


Zbytky Zadních Jetřichovic.

V místech, kde Česká silnice kříží říčku Křinici a pokračuje do Saska, stávala osada Zadní Jetřichovice (Hinterdittersbach). Osada se sedmi domy, z nichž tři byly hostince, bývala jistě přívětivým místem. Po odsunu německých obyvatel byly během padesátých let domy zbořeny a místo se ocitlo v hraničním pásmu. Dnes už jen zarostlé základy a sklepy připomínají kdysi živé výletní místo. Na snímku základy domu čp. 1., který stával mezi hotelem "Zum Hirsch" a hostincem "Waldfrieden".


Rybník u Zadních Jetřichovic.


Rybník u Zadních Jetřichovic.

U České silnice, kousek mezi vyústěním Soudkového dolu a Zadními Jetřichovicemi, je na Jetřichovickém potoku velice hezký lesní rybník. Na současných mapách se kupodivu nevyskytuje. Lze předpokládat, že rybník sloužil k nadlepšování průtoku Jetřichovického potoka pro plavení dřeva.

-vf-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.