logo

Downburst ve Stebně

Ve čtvrtek 24.6.2021 přibližně mezi 16:30 až 17:00 se na jihozápadním okraji Ústeckého kraje vyskytla silná supercelární bouře doprovázená krupobitím a velmi silným nárazovitým větrem.

Na základě šetření v terénu, výpovědí svědků a analýzy dat bylo zjištěno, že se ve Stebně, Blatně a Petrohradě s největší pravděpodobností nevyskytlo tornádo, ale tzv. downburst. Jedná se o jev, kdy masa studeného vzduchu vytéká sestupným proudem z bouře a během tohoto vytečení dochází k výrazným srážkám ,krupobití a nárazům větru. Dle dostupných materiálů z události především charakteru vyskytlých škod, lze odhadovat sílu větru až kolem 200 km/h, což je typické pro silnější downbursty. Níže přikládáme fotografie z průzkumu.

Poděkování za spolupráci při mapování jevu patří následujícím: Vít Koutecký, Tomáš Novotný, Dominik Erban, Michal Petráň, Marek Sára a dalším. Kompletní zpráva o události bude zveřejněna později.

-rt-
Polámané stromy mezi Stebnem a Blatnem
Polámané stromy mezi Stebnem a Blatnem
Polámané stromy mezi Stebnem a Blatnem
Radarový snímek se silným kroupovým jádrem v čase 16:40 letního času
Území zasažené downburstem


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.