logo

Ohňostroje a zábavní pyrotechnika jsou nedílnou součástí silvestrovských oslav. Každoročně jsou tak na přelomu roku naměřeny vyšší koncentrace některých škodlivin.

Zábavní pyrotechnika jsou výrobky, které obsahují různé chemické sloučeniny a směsi, jež po zapálení vybuchují či vytvářejí zvukové či světelné efekty. Obsahují okysličovadla (dusičnany, chlorečnany) a hořlaviny (uhlí, síra či práškové kovy – hořčík, hliník, železo, ale také např. cukry, plasty či pryskyřice).

Odpalování zábavní pyrotechniky velmi výrazně, byť krátkodobě (několik hodin před a po půlnoci), zvyšuje koncentrace suspendovaných částic PM10 zejména na městských stanicích.


Barvy kovů

Foto: Grzegorz Kotwieja


Na grafu jsou znázorněny koncentrace suspendovaných částic PM10 ze všech automatických stanic spadajících pod pobočku ČHMÚ v Ústí nad Labem. Z naměřených koncentrací je vidět, jak emise ze zábavní pyrotechniky přispívají k vysokému nárůstu koncentrací PM10 během letošních silvestrovských oslav.


Hmotnostní koncentrace suspendovaných částic


Pro suspendované částice frakce PM10 jsou definovány dva imisní limity – jeden pro průměrnou 24 h koncentraci (50 µg/m3), druhý pro průměrnou roční koncentraci (40 µg/m3).

Nejvyšší denní průměr 31. 12. 2019 byl naměřen na stanici Chomutov. Hodnota 24h průměru byla 49,3 µg/m3

Nejvyšší denní průměr 1. 1. 2020 byl naměřen na stanici Ústí nad Labem - město, a to na stanici s nejvyšším hodinovým maximem PM10 v severních Čechách pro Silvestrovskou noc 2019/2020.

Hodnota 24 h průměru byla 54,5 µg/m3, lze tedy říci, že imisní limit překročen byl, a to díky hodinovým průměrům, kde byly koncentrace více než pětinásobné.

Níže uvedený graf ukazuje denní průměrné koncentrace PM10 na jednotlivých stanicích pro 31. 12. 2019 – 1. 1. 2020.


Maximální denní koncentrace


A nakonec perlička. Porovnání nejvyšších hodinových koncentrací PM10 na jednotlivých stanicích během Silvestra v posledních pěti letech 2015 – 2019.


Maximální hodinová koncetrace.


Přehled stanic z grafu a jejich přesné umístění najdete ZDE.

-pm-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 8−7:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.