logo

Průběh teploty vody v nádrži Barbora za poslední rok

Blíží se léto, na koupalištích se již objevují rekreanti, teplota vody postupně stoupá. A tak bychom se mohli podívat, jak se teplota vody například ve vodní nádrži Barbora v okrese Teplice vyvíjela za poslední rok.

V návaznosti na loňský článek přinášíme informaci o vývoji teploty vody v létě 2018 a  v zimě 2018/19. Na grafu průběhu teploty za léto 2018 je vidět, že v srpnu teplota vody dosahovala 27 °C, ale již v první polovině června dosáhla 26 °C, a poté začátkem července klesla až na 20 °C. Na dalším grafu je teplota vody doplněna teplotou vzduchu v nedalekých Teplicích.

Teplota vody v nádrži Barbora [TP] v létě 2018


Teplota vody v nádrži Barbora [TP] a vzduchu v Teplicích v létě 2018


Následují grafy s průběhem teploty v zimě. Je vidět, že nejchladnější voda byla koncem ledna, kolem 2 až 3 °C. K tomu opět musíme dodat, že teplota se měřila v hloubce cca 30 cm, aby zhruba reprezentovala vrstvu, která přichází do styku s plavající osobou, a tedy v případě zamrznutí vody jde o teplotu pod ledem.
A v závěru grafu je vidět pokles teploty vody v polovině dubna v souvislosti s ochlazením. To je opět vidět na dalším grafu, kde je teplota vody doplněna i teplotou vzduchu v Teplicích.

Teplota vody v nádrži Barbora [TP] v zimě 2018/2019


Teplota vody v nádrži Barbora [TP] a vzduchu v Teplicích v zimě 2018/2019


A na posledním grafu je srovnání průběhu teploty vody od července roku 2015 do dubna 2019. Je vidět, jaké má průběh teploty vody v jednotlivých letech podobnosti a jaké odlišnosti. A taky si tam každý čtenář může podle svých představ odhadnout, od kdy do kdy je pro něj teplota vody přijatelná.

Průběh teploty vody v nádrži Barbora [TP] v roce 2015 až 2019


Ještě připomínáme, že Barbora má délku přes kilometr, šířku několik set metrů, hloubku přes 40 metrů a malý průtok, a teplota v ní se může podobat teplotě v obdobných velkých a hlubokých nádržích s malým průtokem. Odlišný průběh teploty může být v přehradách s velkým průtokem a  v mělkých rybnících, nebo například v malých tůních zastíněných mezi skálami nebo v hlubokém lese.

-pj-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.