logo

Mimořádná inverze na Silvestra

Ohňostroje a zábavná pyrotechnika jsou nedílnou součástí silvestrovských oslav. Každoročně jsou tak na přelomu roku naměřeny vyšší koncentrace některých škodlivin. Letos však byl průběh navýšení koncentrací PM10 na některých stanicích jiný než obvykle. Proč tomu tak bylo?

Ve večerních hodinách na Silvestra došlo k zeslabení proudění a vytvoření přízemní teplotní inverze především ve východní polovině Ústeckého kraje a  v Libereckém kraji. K ránu postupně docházelo vlivem zesilování proudění k pozvolnému mizení teplotní inverze od západu. Na některých místech jako například v centru Ústí nad Labem se přízemní teplotní inverze rozpustila až během dopoledne na Nový rok a rozptylové podmínky tam byly delší dobu mírně nepříznivé.

V tomto případě se potvrdilo, že jedním z následků inverze teploty vzduchu je výrazné zvýšení koncentrace škodlivin v nehybné přízemní vrstvě vzduchu (Obr. 1).

-rt, pm-

2019

Obr. 1 Průběh nárůstu koncentrací PM10 na vybraných stanicích na přelomu roku 2018/2019. Na přelomu roku 2017/2018 byly koncentrace PM10 například v Chomutově a  v Teplicích podstatně vyšší než tomu bylo letos (Obr. 2). Jen meteorologická situace byla jiná.


2018

Obr. 2 Průběh nárůstu koncentrací PM10 na vybraných stanicích na přelomu roku 2017/2018. Přehled stanic z grafu a jejich přesné umístění najdete ZDE.Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.