logo

Konec léta přijde z Grónska

Razantní ukončení léta včetně konce poměrně dlouhého období s tropickými teplotami se chystá v jižním Grónsku. Studená fronta, za níž k nám pronikne studený vzduch původem z této oblasti, přejde přes naše území během sobotního dne. V současné době nejchladnější vzduchová hmota se nachází právě nad Grónskem (Obr. 1) a během týdne se k nám už částečně transformovaná a o něco teplejší postupně od severozápadu přesune.

Ve čtvrtek tedy vyvrcholí dlouhotrvající teplé období (Obr. 2), které trvá už od 13. července. Na stanici Teplice naměří do čtvrtka rekordních 42 letních dnů v řadě za sebou. Teploty ve čtvrtek pravděpodobně naposledy letos dosáhnou až k 34 °C, což bude navíc pro 23. srpna rekordně teplo. V srpnu už tak vysoké teploty nebudou a v září je to velmi nepravděpodobné.

Ochlazení mezi čtvrtkem a sobotou bude opravdu výrazné, na mnoha místech budou denní teploty vzduchu i o 15 °C nižší! Od soboty do pondělí (Obr. 3) by mělo být nejchladněji a denní teploty často patrně vůbec nepřekročí ani 20 °C. Ochlazení přinese i srážky plošnějšího charakteru, kterých je v posledních měsících velký nedostatek. Ale na výraznější zlepšení srážkového deficitu to zatím nevypadá.

Zdroj: VW ČHMÚ (model ECMWF)

-rt-
Obrázek 1: Teplota v hladině 850 hPa (cca 1500 m) v úterý 21.8.2018 02:00 SELČ
Obrázek 2: Teplota v hladině 850 hPa (cca 1500 m) v čtvrtek 23.8.2018 20:00 SELČ
Obrázek 3: Teplota v hladině 850 hPa (cca 1500 m) v pondělí 27.8.2018 02:00 SELČ


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.