logo

Zdeněk Košek se vrátil na hydrometeorologický ústav

Posledním dnem roku 2017 skončila v prostorách ústeckého muzea výstava „ZDENĚK KOŠEK - ŽIVOT V 360°“ věnovaná přednímu představiteli výtvarného stylu art brut, který žil a tvořil převážně v Ústí nad Labem. Jeho tvorba byla poznamenána těžkou duševní chorobou. Přesto, anebo právě proto, mohla postihovat svět okolo něj jiným způsobem, než vnímají „normální“ lidé. Řada děl se týká i pobočky našeho ústavu nebo typických meteorologických jevů, které autor vnímal velmi globálně, tak, jak se o to snaží i naši odborníci. Je proto velmi symbolické, že zásluhou pracovníků Muzea města Ústí nad Labem výstava nachází svůj druhý život v naší výstavní galerii.

-hej-

Tady si dovolím na Zdeňka Koška zavzpomínat trochu i osobně. Potkali jsme se začátkem 90. let, tuším, že to bylo poprvé „na Panče“. Protože se počasí věnoval, našli jsme celkem rychle společnou řeč. Ale stejně jako ve výtvarném projevu si vyšlapal svoje vlastní cestičky, podobně to u Zdeňka vypadalo i s meteorologií. Na některé jevy, pochody, fyzikální procesy měl vysloveně svůj (někdy dost zvláštní) názor, ale to nebylo na škodu. Hovory s ním – ať už u piva nebo u nás na pobočce, kde se občas zastavil – byly oživením. A je velká škoda, že už žádný nepovedeme. A tak jsem rád, že se můžu aspoň na chodbě v práci se Zdeňkem – díky ústeckému muzeu – opět potkávat. I když už jen v podobě reprodukcí některých jeho „meteorologických“ děl...

Martin Novák (-mno-)
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.