logo

Prachové částice z Tušimic pod mikroskopem

Jednou ze stanic IM jsou Tušimice. Je to vlastně nejstarší stanice IM v Ústeckém kraji. První zaznamenaná měření ze stanice v Tušimicích jsou z roku 1968.
Z laboratoří OČO ČHMÚ v Brně jsme získali unikátní obrázky z elektronového mikroskopu, který místo viditelného světla využívá proud elektronů, jimiž ozařuje nečistoty zachycené na teflonových filtrech. Tyto částice pak dokáže zvětšit řádově až stotisíckrát.Kulová částice hlinitokřemičitanů pochází pravděpodobně ze spalování uhlí, jedná se o částice popílku. Částice nepravidelného tvaru jsou charakteristické jako částice půdy. Jsou malé, ale pro člověka nebezpečné. Mohou způsobit nejen dýchací problémy, ale např. i onemocnění oběhové soustavy.Tento vzorek obsahuje krystaly síranu vápenatého. Zdrojem takových částic může být spalování uhlí, proces odsiřování spalin, ale také může vznikat až v atmosféře z vápenatých a síranových iontů.V roce 2016 byla elektrárna Tušimice na druhém místě v provozech v Ústeckém kraji, které vypustily do ovzduší nejvíce prachových částic PM10 (245, 345 tun/rok). Na grafu je zobrazeno měření prašného aerosolu v PM10 v letech 1995 – 2017.Na prvním místě v produkci emisí PM10 byla Elektrárna Prunéřov s množstvím 311, 940 tun prachových částic PM10 za rok.

Umístění stanice AIM Tušimice naleznete ZDE

-pm-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 6−4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.