logo

Dobrovolník - rekordman

Neodmyslitelnou součástí meteorologické staniční sítě ČHMÚ jsou dobrovolní pozorovatelé. „Dobrovolníci“ sdílejí bez ohledu na své profesní zaměření a vzdělání okouzlení meteorologickými jevy. Po zaškolení provádějí dobrovolní pozorovatelé meteorologická měření a pozorování podle typu stanice. Jejich činnost je velmi prospěšná a také velmi náročná. Především v zimním období, kdy je sníh, námraza, apod. Všem dobrovolným pozorovatelům patří naše velké uznání a poděkování za jejich práci.

Mnozí dobrovolní pozorovatelé s námi spolupracují i desítky let. Absolutním rekordmanem v délce činnosti dobrovolného pozorovatele meteorologické stanice je na pobočce v Ústí n. L. (ale domníváme se, že jde o celorepublikový rekord) pan Miroslav Jech.

Pan Jech stál u zřízení meteorologické stanice v Hejnicích od samého počátku, tj. od 1. 10. 1960. Na stanici se měřily srážky, sníh, pozorovaly se atmosférické jevy. Jednalo se o manuální srážkoměrnou stanici. Dne 1. 1. 1969 se činnost rozšířila o měření teploty vzduchu, vlhkosti vzduchu, směru a rychlosti větru, stavu počasí, oblačnosti a stavu půdy. Stanice byla povýšena na manuální klimatickou stanici. Od 1. 11. 1969 se na stanici začal měřit také sluneční svit a od 1. 1. 1985 přízemní minimální teplota vzduchu.

Dne 10. 9. 2008 byl na stanici instalován automatický srážkoměr. Automatizace stanice byla dokončena 24. 10. 2012 osazením čidel na měření teploty vzduchu, přízemní teploty vzduchu, vlhkosti vzduchu, směru a rychlosti větru a slunečního svitu. Stanice je vedena jako automatizovaná klimatická stanice. Objem práce pozorovatele se automatizací výrazně snížil, i nadále však musí pan Jech pozorovat atmosférické jevy, stav počasí, oblačnost, stav půdy, výšku nového sněhu, celkovou výšku sněhové pokrývky, vodní hodnoty sněhu a pro porovnání také měřit manuálně srážky.

Vedle pozorovatelské činnosti se pan Miroslav Jech věnuje i publicistické činnosti. Podílel se na zpracování několika knih o Jizerských horách. Pěší výlety po Jizerských horách jsou také jeho velkou láskou.

Pan Jech se dnes dožívá významného životního jubilea. Touto cestou mu přejeme do dalších let pevné zdraví a spoustu elánu. Těšíme se na další spolupráci!

-dr- -rt-
Pozorovatel - jubilant
Historická fotografie stanice ze 70. let
První výkaz pozorovatele z roku 1960
Aktuální vybavení stanice v Hejnicích


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.