logo

Pojedeme lyžovat na Tanvaldský Špičák nebo na Zadov?

Už dlouho měříme koncentrace polétavého prachu v ovzduší a každou zimu nás překvapí obrovský černobílý rozdíl exponovaných filtrů ze dvou našich stanic.

Churáňov
Tanvald

Musíme se s vámi o tento jev podělit, ale je nutno dodat že jedna ze stanic je v lesích a druhá v centru města. Asi poznáte která je která?


A co je to vlastně PM10?

Polétavý prach (PM z anglického názvu particulate matter) je pojem pro mikročástice o velikosti několika mikrometrů (µm). Částice mají své specifické označení podle velikosti – například PM10 označuje polétavý prach o velikosti 10 mikrometrů. Významným zdrojem prachových částic jsou lokální topeniště a automobily s dieselovými motory, které nemají katalyzátor a jejich výfukové plyny obsahují množství malých prachových částic vznikajících nedokonalým spalováním nafty, dále pak otěry brzdových destiček, obrušování povrchu komunikací a pneumatik i znovu-zvíření rozjetého usazeného prachu ze silnic (sekundární znečištění).

Inhalace částic PM10 poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém. Dlouhodobá expozice těmito částicemi snižuje délku dožití a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Může způsobovat chronickou bronchitidu a chronické plicní choroby.

-pm, sp-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.