logo

Šance na chladnou zimu dále klesají

Podle předběžných údajů je dosavadní zima přibližně 2 °C nad dlouhodobým teplotním normálem. A ani nejbližší týden na tomto faktu nic nezmění. Samozřejmě je ještě brzo hodnotit zimu jako celek, ale v tuto chvíli je jasné, že první polovina letošní zimy bude nadprůměrně teplá. První dekáda ledna bude ještě výrazně teplejší než prosinec - více než 5 °C nad dlouhodobým normálem.

I nadále tedy očekáváme teplé počasí, a to dokonce i v horských oblastech. Určité ochlazení, alespoň na teploty přece jen obvyklejší pro toto období, očekáváme až v příštím týdnu. Z výhledů je patrné, že existuje určitá možnost, že by se ve druhé polovině příštího týdne do Evropy mohl přesouvat už transformovaný arktický vzduch, který momentálně trápí především východ USA. Mimochodem na západě USA je a bude pro změnu nadprůměrně teplo (viz první obrázek níže). V každém případě nelze počítat, že k nám tato vzduchová hmota přinesla tak silné ochlazení jako do Spojených států.

Kromě západní Evropy zůstává takřka celá Evropa nadprůměrně teplá, podobně i celý sever Afriky. Nízká je zatím i šance na příliv arktické kontinentální vzduchové hmoty ze severovýchodu. Jak je patrné na dalším obrázku dole, tak v oblasti severozápadu Ruska se nachází abnormálně teplá vzduchová hmota, která je o 10 až 20 °C teplejší než normál! Zima samozřejmě ještě může dorazit až ve druhé polovině chladného období jako to bylo například v roce 2012 nebo 2013, ale čas se jí začíná krátit.

Zdroj: ClimateReanalyzer.org; wxmaps.org

-rt-
Předpovídané teplotní odchylky na následující týden v USA
Předpovdíané teplotní odchylky na následujících 5 dní v Evropě


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5+4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.