logo

Teplý červen

Čtvrtek 22.června se na některých místech na severu Čech zapsal jako jeden z nejteplejších dnů měsíce června. Teploměr dosáhl v Teplicích na hodnotu 35,3 °C a v Tušimicích 34,5 °C. Jednalo se v obou případech shodně o třetí nejteplejší červnový den v historii měření těchto stanic. V Teplicích se měří už od roku 1880, tedy více než 100 let a v Tušimicích slaví stanice právě letos 50 let měření.

V Teplicích zůstal nejteplejším dnem měsíce června 21.červen roku 2000. Tehdy teplota vystoupila na 36,3 °C. Teplo bylo také 27.6.1935, kdy teplota dosáhla 35,6 °C. V Tušimicích zatím vede rovněž extrémně teplý 21.červen roku 2000 (35,6 °C) před 29.6.1997, kdy bylo o 0,8 °C méně. Teplo ve čtvrtek 22.6. bylo i na dalších stanicích - Doksany naměřily 34,8 °C, ústecký Vaňov a Kopisty ukázaly pak shodně 34,6 °C. Celkově však i nadále zůstávají těmi nejteplejšími dny v červnu 21.6.2000 v Ústeckém kraji a 28.6.1994 v Libereckém kraji.

Letošní měsíc červen podle aktuálních údajů patří rovněž k vůbec nejteplejším v historii měření. I vzhledem k dalšímu vývoji (v úterý a zejména ve středu očekáváme opět tropické počasí, kdy mohou teploty opět atakovat hodnotu 35 °C) zůstane pravděpodobně pouze červen 2003 teplejší než ten letošní. Dosavadní červnová teplotní odchylka od normálu činí přibližně +3 °C a může se do konce měsíce ještě o něco zvýšit. Na začátku července nás však čeká po delší době ochlazení, kdy denní teploty pravděpodobně několik dní nebudou téměř vůbec překračovat 25 °C.

-rt-
Teplotní odchylka na následujících 5 dní ukazuje příliv teplého vzduchu ze severní Afriky do střední Evropy


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.