logo

Projekt OdCom – Informace o projektu

Zpět na OdCom

  

Cílem projektu OdCom  - Objektivizace stížností na zápach v Erzgebirgkreis a v Ústeckém kraji – příspěvek k analýze příčin a zjišťování zdravotních následků je objektivní vyhodnocení zápachových epizod, měření ultrajemných částic a zjišťování podílu těkavých látek v jednotlivých velikostních třídách. Dále analyzování toxikologického rizika zapáchajících látek a zjišťování možných zdrojů zapáchajících látek. V epidemiologické studii pak bude následně studováno a vzájemně porovnáno objektivní zdravotní nebezpečí a subjektivně pociťované zdravotní následky. Důležitou aktivitou projektu je i osvěta obyvatelstva tak, aby byl snížen konfliktní potenciál a došlo k patřičné informovanosti cílových skupin.

Doba trvání projektu:
1. 4. 2016 – 31. 3. 2019, podmínkou projektu je i pětiletá udržitelnost po ukončení projektu.

Partneři projektu:
Technische Universität Dresden – hlavní partner projektu (TU)
Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie (LfULG)
TROPOS – Leibniz-Institut für Troposphärenforschung (TROPOS)
Sächsisches Staatsministerium für Soziales und Verbraucherschutz (SMS)
Český hydrometeorolocický ústav (ČHMÚ)
Ústecký kraj (ÚK)
Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem (ZÚ)

Úkol ČHMÚ:
Úkolem ČHMÚ je měření ultrajemných částic ve venkovním ovzduší (UJČ) ve střídavém režimu, kdy bude prováděno 5 minutové měření s termodenuderem a bez něj a bude možné zjistit podíl těkavých látek navázaných na tyto prachové částice. Nákup přístrojů pro ČHMÚ zaštítí Ústecký kraj. Řada z těchto těkavých látek může být potenciálním zdrojem zápachu, který je identifikován v příhraniční oblasti. Vlastní identifikace těchto látek je úkolem Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. Spolu s měřením UJČ bude provádět ČHMÚ i měření dalších škodlivin ve venkovním ovzduší včetně meteorologických dat.

-hp-Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


pavel bílek napsal v 18:26:33 dne 2018-06-13 (94.112.1.xxx)
Zápach pochází z Unipetrolu Záluží u Litvínova. Není vůbec co řešit a zkoumat ale budiž. Tento zápach byl už z dob minulého režimu (možná byl dříve intenzivnější) a přetrvává do dneška. Když je na podzim inverze nebo vane vítr od Záluží, tak je zápach silnější (místo hodnocení Jirkov).

Počet komentářů: 1