logo

„Velká“ vodní loupež

V rámci terénních šetření k hydrologickým posudkům se naši hydrologové občas setkají s více či méně zajímavými stavbami, pomocí nichž se lidé snaží získat vodu z vodních toků či naopak zabránit rozlivu vody na své pozemky.

V minulých dnech jsme na jedno takové zajímavé řešení narazili na Šluknovsku, kam jsme se vydali šetřit vodohospodářsky evidovaná rozdělení na vodních tocích. Jaké bylo naše překvapení, když jsme dorazili na jedno z míst, kde by se měl nacházet rozdělovací objekt, a nalezli jsme pouze silně podemletý břeh a rozpadlé opevnění koryta. To by samo o sobě nebylo tak překvapující (objekt zřejmě postihla velká voda), jako řešení, kterým se rozhodli odběratelé vody znovu zaplnit svůj náhon. Jelikož se na druhém břehu potoka nachází prameniště, přemostili koryto novodurovou trubkou, která zajišťuje mimoúrovňové křížení s vodním tokem a problém se zásobováním se zdá být (alespoň na nějaký čas) vyřešen …

vk, ip

Mapa s pozicí rozdělovacího objektu. (Zdroj: mapy.cz)

Mapa s pozicí rozdělovacího objektu. (Zdroj: mapy.cz)


Přemostění vodního toku pomocí novodurových trubek.

Přemostění vodního toku pomocí novodurových trubek.


Vtok do trubky je potřeba řádně utěsnit …

Vtok do trubky je potřeba řádně utěsnit …


… a na druhé straně už ukořistěná voda vesele pádí náhonem.

… a na druhé straně už ukořistěná voda vesele pádí náhonem.


Pravděpodobně torzo rozdělovacího objektu v pozadí s novým řešením zásobování vodou.

Pravděpodobně torzo rozdělovacího objektu v pozadí s novým řešením zásobování vodou.Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.