logo

Loňský rok byl na ústeckém Kočkově nejteplejší

Jak jsme již informovali před Vánoci, rok 2015 se mohl stát nejteplejším v historii měření na ústeckém Kočkově. Průběžně však 2 týdny před koncem roku byl až na čtvrtém místě. Teplé počasí během vánočních svátků nakonec způsobilo, že rok 2015 drtivým finišem vystoupal na první pozici nejteplejšího roku v historii měření stanice. Přesná hodnota průměrné teploty za celý rok 2015 je 9,965 °C a zatím tedy na Kočkově nepadla magická hranice 10 °C. Překonán byl tedy dosud nejteplejší rok 2014 zhruba o 0,1 °C. V této souvislosti nelze nezmínit velmi přesnou předpověď výsledné teploty na Kočkově do konce roku z 18.12. od meteorologa -mn-, která vyšla na desetinu shodná se skutečností.

V loňském roce byly rovněž zaznamenány některé zajímavé hodnoty, které rovněž vypovídají o tom, jak mimořádně teplý rok 2015 byl. Například v ústeckém Vaňově a v Kopistech nebyl zaznamenán ani jeden jediný ledový den (tj. den s maximální teplotou pod 0 °C). V Kopistech se v historii měření rok bez ledového dne vyskytl vůbec poprvé. Ve Vaňově (resp. v ústeckých Mánesových sadech, kde byla stanice dříve umístěna) se tak stalo v historii měření (od roku 1936) pouze jedinkrát, a to v roce 1974. A například v Teplicích zaznamenali loni pouze jeden slaboučký ledový den s maximální teplotou -0,1 °C.

Pro připomenutí loňského teplého roku ještě uvádíme několik loňských aktualit, ve kterých jsme vás informovali o teplých epizodách. Již loňská zima byla dosti teplá a v lednu už jsme informovali o jejím průběhu a znovu pak po skončení zimy. Po teplotně průměrném jaru následovaly rekordně teplé letní prázdniny, dosud nejteplejší v historii. Nejvíce pak vynikla horká první polovina srpna, ale i celý měsíc srpen byl nakonec nejteplejší v historii měření. Na některých stanicích se dokonce přepisovala absolutní teplotní maxima. V září padaly měsíční rekordy, když velmi teplé 1.září přepsalo na většině stanic dosavadní měsíční maxima. Od rekordů jsme si odpočinuli jen v říjnu a už v listopadu jsme měli opakovaně velmi teplo, a to i ráno. Listopad 2015 byl na některých stanicích ještě teplejší než do té doby nejteplejší listopad 2014. Prosinec byl nejteplejší v historii ve více než stoleté řadě na Milešovce, s teplotou 2,7 °C se suverénně zařadil před dosud nejteplejší rok 1934, když byl o téměř 1 °C teplejší. I na Kočkově byl prosinec dosud nejteplejší s teplotou 4,6 °C. Nepochybně k tomu přispěla velmi teplá první polovina měsíce, ale také velmi teplé počasí kolem Vánoc.

Rok 2015 byl dosud nejteplejší v historii měření (od roku 1880) téměř jistě i celosvětově. Definitivní výsledky budou k dispozici až v průběhu ledna. Jaký bude rok 2016 na českém území je však zatím ve hvězdách. Jisté je, že nový rok začal podprůměrnými teplotami, v následujích dnech však očekáváme teploty spíše slabě nad teplotním normálem. Znovu se pravděpodobně bude ochlazovat až v průběhu příštího týdne.

-rt-
Průběžné odchylky teploty vzduchu od průměru 1978-2015 v jednotlivých letechOdchylky teploty vzduchu v roce 2015 od průměru na stanici Ústí nad Labem - Kočkov


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.