logo

Podzimní průběh teploty vody v nádrži Barbora [TP]

Každý si asi všiml, a není to nikterak překvapivé, že zatímco v létě se dalo bez problémů koupat v teplé vodě, teď v prosinci je voda studená a moc lidí se tam nekoupe, a to ta voda časem možná i zamrzne. Je zřejmé, že to je způsobeno nižší teplotou vzduchu a menším slunečním svitem. Ale možná by bylo zajímavé se podívat, jakým způsobem a jak rychle podzimní ochlazování vody probíhá a jak změny teploty vody závisejí na změnách teploty vzduchu.

Na přiloženém obrázku je zobrazen průběh teploty vody ve vodní nádrži Barbora u Oldřichova, Košťan a Hrobu v okrese Teplice, a pro srovnání průběh teploty vzduchu na meteorologické stanici Teplice, a to od 1. září do poloviny prosince 2015. Měření teploty vody probíhalo v hloubce zhruba 30 cm. Kliknutím na obrázek dostanete čitelnější podobu obrázku ve větším rozlišení.

Na obrázku vidíme, že zejména v létě a na začátku podzimu, kdy je velká denní amplituda teploty vzduchu, je patrná i denní amplituda teploty vody, a to kolem 1°C, v některých dnech i více. Například tropický den 1. září, kdy teplota vzduchu přesáhla 34°C, se voda během dopoledne ohřála o více než 2°C, z necelých 24°C na víc než 26°C. Výrazný denní chod teploty vody je patrný i 17. září. Vcelku pochopitelný je pokles teploty vody v obdobích, kdy je teplota vzduchu výrazně nižší, například od 11. do 21. října nebo od 20. do 30. listopadu, ale vidíme, že tento pokles teploty není nikterak rychlý. To je celkem pochopitelné, když si uvědomíme, že na podzim je vrstva teplé a chladnoucí vody v této vodní nádrži silná zhruba 10 metrů, jak je popsáno a zobrazeno v článku z října 2012.
Naopak v teplejších obdobích se pokles teploty vody prakticky zastavil, nebo se voda dokonce malinko ohřála, jako například v období od 6. do 13. listopadu. V současné době je teplota vody kolem 6°C, což je poměrně dost na to, že někdy bývá voda v této době již zamrzlá.

Připomínáme, že letní průběh teploty vody včetně grafu je uveden v článku z letošního září. Tam je mimo jiné vidět, že denní amplituda teploty vody běžně dosahovala kolem 2°C, v některých obdobích až kolem 3°C.

-pj-

graf teplotDiskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.