logo

Letošní Štěpán nejteplejší v historii měření

Na všech stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji byly dnes překonány dosavadní teplotní maxima pro dnešní den. Situací, kdy jsou teplotní rekordy překonány na úplně všech stanicích obou krajů je velmi málo. Letos k takové už ale dochází potřetí. Předchozí letošní hromadná překonání na všech stanicích jsme zaznamenali 7. a 8.srpna.

Nejtepleji na severu Čech a zároveň i v celé České republice bylo v Děčíně 16,8 °C, dále v Kopistech 16,7 °C a v Teplicích 16,0 °C. V Libereckém kraji bylo nejtepleji v České Lípě 14,3 °C. Významnější je však překonání dosud nejvyšších prosincových maxim na čtyřech stanicích v našem regionu. Dá se tedy říci, že z pohledu teplot byl letošní 26. prosinec 2015 druhým nejteplejším prosincovým dnem na severu Čech po 5. prosinci 1961. Právě těsně prosincový rekord z 5.12.1961 odolal v Teplicích, kde hodnota 16,1 °C nebyla dosažena o jednu desetinu.

Letos se jedná už o několikátou teplou epizodu doprovázenou teplotními rekordy. Tento měsíc jsme před Vánoci i na počátku prosince zaznamenali velkou řadu teplotních rekordů. Podobné to bylo i v listopadu. Překonávání dosavadních teplotních hodnot pro jednotlivé stanice je v poslední době tak časté, že stíháme psát jen o těch význačnějších. Zmíněná teplá období jen potvrzují letošní velmi teplý rok, který bude globálně dosud nejteplejší v historii měření (od roku 1880). V případě České republiky letošní rok stále soupeří s rokem předchozím (2014), který byl dosud nejteplejší. Podobné je to i na ústeckém Kočkově.

Předpověď na zítřejší den předpokládá opět vysoké hodnoty teploty vzduchu dosahující k teplotním rekordům pro 27.12. Na některých místech zítra naměříme až 14 °C. V dalších dnech už nás ale čeká ochlazování, které na přelomu roku přinese počasí a hlavně teploty mnohem typičtější pro současné období. Očekáváme postupně i teploty výrazněji pod bodem mrazu, a to i v nížinách, větší sněhové srážky však v nejbližším týdnu zatím stále nečekáme.

Níže přikládáme tabulku překonaných prosincových teplotních maxim pro stanice měřící déle než 30 let dne 26. prosince:

Stanice Nové prosincové
maximum teploty
Dosavadní prosincové
maximum teploty
Původní maximum ze dne Délka měření
Děčín 16,8 °C 16,2 °C 5.12.1961 78
Kopisty 16,7 °C 15.5 °C 12.12.1994 46
Ústí nad Labem - Kočkov 15,4 °C 13,6 °C 11.12.1994 39
Turnov 13,3 °C 12,5 °C 29.12.1987 62

-rt-
Štěpánská pečeně v Kopistech


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5−0:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.