logo

Čtyři grafy stačí, drahoušku aneb Čekání na rekorda

Ani ve snu mě nenapadlo, že po loňské aktualitě, která předpověděla rekordní odchylku průměrné roční teploty vzduchu na Kočkově právě pro rok 2014, budu přesně po roce řešit stejnou otázku pro rok letošní. Klimatologové pobočky se snaží přiblížit výsledky své práce pomocí názorných obrázků buď na webu pobočky, nebo na své nástěnce. Čtyři z nich se věnují vývoji teploty vzduchu v běžném roce i ve vztahu k asi 40letému období měření na Kočkově.

-hej-

Graf 1: obrázek známý z našeho webu ilustruje kvaziperiodické střídání dní s kladnou či zápornou odchylkou od denního průměru Td a zároveň indikuje teplotní charakter roku od jeho začátku.
Graf 2: z tohoto diagramu, pravidelně obnovovaného na nástěnce oddělení meteorologie a klimatologie lze vyčíst dlouhodobý průměr i extrémní Td pro každý den roku a nově také vztah mezi měsíčními průměry teploty pro daný rok a pro celé období pozorování (je patrné horké léto a teplý konec letošního roku).
Graf 3: ani vlny horka letošního roku, ani teplá zima 2014/2015 neposunuly tyto sezóny na pomyslné první příčky, jak ukazuje tento poněkud obstarožní excelovský graf. Na roční průměr 2015 si samozřejmě musíme počkat, ale nejspíš bude o 0,098 °C (!) vyšší než vloni.
Graf 4: vylepšený obrázek z loňska vychází z průměru dnešních předpovědí Td meteorologů ve službě -mn- a -rt-. Bude to rozdíl o vlas z mé hlavy.


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.