logo

Listopadové ráno teplejší než letní ráno?

V úterý dne 10. listopadu byla v Ústí nad Labem-Vaňově naměřena minimální teplota 14,5 °C, v Děčíně 14,4 °C, v Teplicích 14,3 °C a v Kopistech a Doksanech 14,1 °C. Již bylo publikováno, že na listopad jde o nebývale vysoké minimální teploty, na všech pěti stanicích šlo o dosud nejvyšší minimum, které bylo v listopadu naměřeno. Tedy, že takovéto minimální teploty jsou v listopadu mimořádné, to už bylo řečeno, tím se nemusíme zabývat. Ale jak by se takovéto minimální teploty vyjímaly třeba v červnu?

Na stanici Ústí nad Labem - Vaňov se letos v červnu vyskytla čtyřikrát minimální teplota vyšší než 14,5 °C. Bylo to ve dnech 13. a 14.6., kdy bylo naměřeno minimum 16,0 °C, dále 27.6., kdy minimum dosáhlo 15,2 °C, a 28.6., kdy byla naměřena minimální teplota 14,8 °C. Všechny ostatní červnové dny minimální teplota ve Vaňově byla nižší než 10. listopadu. Nejnižší 7,4 °C dne 17. června.
V červenci se ve Vaňově 18x vyskytla minimální teplota vyšší než 10. listopadu, nejvyšší 19,6 °C dne 6.7. Nejnižší minimum v červenci bylo 8,3 °C dne 11.7. A i v extrémně teplém srpnu se minimální teplota nad 14,5 °C vyskytla jen 22x, takže 9 dnů bylo nižší minimum než 10. listopadu, nejnižší 9,8 °C dne 23.8.
Za celé klimatologické léto, tedy za 92 dnů od 1. června do 31. srpna, se tedy v Ústí nad Labem- Vaňově vyskytlo jen 44 dnů s minimální teplotou vyšší než 10. listopadu, tedy méně než polovina.

Minimální teplota dne 10. listopadu tedy byla tak vysoká, že víc než polovina dnů v létě měla minimální teplotu nižší, a jen méně než polovina dnů v létě měla minimální teplotu vyšší než 10. listopad.
Podobná situace byla i na dalších jmenovaných stanicích. Na stanici Děčín bylo v létě z 92 dnů dokonce jen 38 dnů s teplejší minimální teplotou než 10. listopadu, v Doksanech to bylo 42 dnů a v Kopistech 43 dnů. Jen na stanici Teplice bylo v létě 47 dnů s vyšší minimální teplotou než 10.11., tedy víc než polovina. A to přitom letošní léto patřilo k těm mimořádně teplým.

Lze tedy konstatovat, že minimální teplota dne 10. listopadu 2015 byla nejen rekordně vysoká na listopad, ale že na řadě stanic byla dokonce vyšší než většinu dní v létě.

-pj-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.