logo

Dopad letošního sucha na stav hladiny podzemních vod.

Nedostatek srážek v tomto roce má vliv i na snížení hladiny podzemních vod. Nejvíce patrné to je u pramenů, kde se snížení vydatnosti ve větší či menší míře projevuje u většiny objektů a vydatnosti některých pramenů klesají k minimálním hodnotám. Veškeré údaje ze září jsou srovnávány s údaji za posledních 30 let pozorování.

Vydatnosti pramenů


U vrtů s mělkou zvodní (hloubka kolem 10 m) je situace o něco příznivější. Poklesy hladiny jsou nejčastěji mezi 10 až 30 cm (ve srovnání s počátkem roku). U vrtů v blízkosti Labe to může být i 1 m, ale najdou se i vrty kde se hladina nijak nezměnila. Celkově však hladiny ještě nedosáhly minimálních hodnot, které byly v průběhu sledování zaznamenány.

Mělké vrty

hodnocení mělkých vrtů za posledních 30 let pozorování


Nejméně se projevuje sucho na snížení hladiny u hlubokých vrtů (jedná se o zvodně ve větších hloubkách, někdy i více než 100 m pod povrchem – Cenoman). Zde hladiny nejčastěji kolísají ± 0,2 m a průběh hladin většinou odpovídá dlouhodobému chodu, bez nějakých dramatických náznaků poklesu hladin.

Hluboké vrty


-jd-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Ing.Pavel Cejnar napsal v 12:08:30 dne 2015-12-02 (62.201.23.xxx)
Prosim mohli by jste informovat na posledni stav podzemnich vod po soucasnych destich? Diky

Počet komentářů: 1