logo

Letní teplota vody ve vodní nádrži Barbora

Nedaleko Teplic poblíž Oldřichova a Košťan se nachází vodní plocha Barbora, která je zejména v létě poměrně dost využívána ke koupání obyvateli bližšího i vzdálenějšího okolí. Teplota vody v této vodní nádrži závisí zejména na počasí. Jak bylo kdysi zjištěno ve starším článku, teplota v hloubce 15 a více metrů je poměrně stabilní kolem 4 až 5 °C, což ale pro většinu rekreantů kromě potápěčů není příliš zajímavé. Pro běžné koupání je důležitá teplota vody v hloubce asi tak do jednoho, maximálně dvou metrů. Běžně se uvádí teplota vody v koupalištích v hloubce kolem 20 až 30 cm.

V letošním létě se velmi teplé počasí projevilo i v průběhu teploty vody. Při déletrvajícím teplém počasí dosáhla teplota vody až 28 °C, přičemž lze předpokládat, že těsně u hladiny a také v silně osluněných mělčinách byla voda i teplejší. Na následujících grafech je vidět, že teplota vody má svůj denní průběh, ale s podstatně menší amplitudou, než jakou má teplota vzduchu. Dále je vidět, že při teplejším počasí teplota vody zvolna stoupala a při chladnějším počasí se voda ochlazovala, ale natolik pomalu, že voda zůstávala teplejší než vzduch.

Na prvním obrázku je průběh teploty od 11. července do 4. září. Je vidět postupný vzestup teploty vody při teplejším počasí do 22. července, pokles teploty vody v chladnějším týdnu od 25. 7. do 31. 7., opětovný vzestup teploty vody o víc než 5 °C v první polovině srpna, výrazné ochlazení po 11. srpnu i další menší výkyvy.

Teplota Barbora 1


Na druhém obrázku je podrobnější průběh teploty v chladnějším týdnu od 24. 7. do 31. 7., na třetím obrázku je průběh teploty v první polovině srpna. Je vidět, že zatímco denní amplituda teploty vzduchu se blížila 20 °C, denní amplituda teploty vody dosahovala kolem 3 °C.

Teplota Barbora 2


Teplota Barbora 3


Závěrem ukázka, jak to na koupališti Barbora vypadalo dne 14. srpna 2015.

-pj-

BarboraDiskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 4−2:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.