logo

110 let měření na observatoři Milešovka

Na vrcholu Milešovky (837 m n. m.), nejvyšší hoře Českého středohoří, byla v letech 1903-1904 zásluhou Horského spolku v Teplicích vybudována meteorologická observatoř.

Observatoř zahájila činnost 1. ledna 1905. Délkou meteorologického měření a pozorování patří stanice Milešovka mezi nejdéle souvisle sloužící horské stanice nejen u nás, ale i ve světě. Meteorologická data naměřená na stanici vstupují také do klimatické databáze ČHMÚ a jako jediná stanice v ČR je zařazena do mezinárodní sítě klimatických stanic GCOS (Global Climate Observing System).

Ústav fyziky atmosféry AV ČR, do jehož správy observatoř Milešovka patří, uspořádal u příležitosti 110 let nepřetržitého měření odborný seminář (dne 3. 9. 2015) a pro širokou veřejnost Den otevřených dveří (ve dnech 5. – 6. 9. 2015).

Seminář úvodem pozdravili doc. RNDr. Zbyněk Sokol, CSc. (ředitel ÚFA AV ČR, v. v. i.), prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. (předseda AV ČR) a Ing. Václav Dvořák, Ph.D. (ředitel ČHMÚ). Prezentace byly zaměřeny na historii observatoře, historii a současnost měření, ale také na flóru na vrchu Milešovky, ochranu přírody v Českém středohoří, atd.

Návštěvníci Dne otevřených dveří mohli shlédnout ukázky meteorologických měření, vybrané výstupy z těchto měření, aj. Z věže observatoře se pak návštěvníci mohli pokochat úchvatným výhledem do okolí. Slavný cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt, který Milešovku několikrát navštívil, byl výhledem natolik nadšen, že ho označil za třetí nejkrásnější na světě.

Obou akcí k výročí 110 let měření na observatoři Milešovka se aktivně zúčastnili i pracovníci pobočky ČHMÚ Ústí nad Labem.

-dr-

Observatoř včetně meteorologické zahrádky

Observatoř včetně meteorologické zahrádky


Pohled do přednáškového sálu.

Pohled do přednáškového sálu.


Ukázka meteorologických přístrojů.

Ukázka meteorologických přístrojů.


Ukázky činnosti ČHMÚ.

Ukázky činnosti ČHMÚ.


Pohled z webové kamery na Milešovce.

Pohled z webové kamery na Milešovce.


Data z webové kamery z observatoře Milešovka najdete zde.
Aktuální naměřená data z automatické stanice Milešovka najdete zde.


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.