logo

Předpověď srážek tentokrát vyšla

Po dlouhém suchu nám v pondělí 17. 8. 2015 a v úterý 18. 8. 2015 konečně zapršelo, a to na zvlněném frontálním rozhraní, které se nějakou dobu udržovalo nad naším územím.

Zatímco zejména bouřkové situace se obtížně předpovídají, ani výpočetní modely je správně nepodchytí a mnohdy ani několik hodin před bouřkou není snadné předpovědět, kde a v jaké intenzitě bouřky budou, předpovídání frontálních srážek je o něco snadnější. A tentokrát předpovědní modely signalizovaly již několik dní předem, že by se na našem území mohly vyskytnout trvalejší srážky, a v pondělí 17.8 ráno již poměrně správně předpověděly polohu pásma nejvýznamnějších srážek i jejich přibližné množství.

Na obrázku 1 je vidět, že již v neděli ráno model ALADIN předpovídal, že v noci na úterý zasáhnou srážky pruh táhnoucí se ve směru severozápad - jihovýchod, tehdy model ještě situoval tento pás srážek víc na jihozápad. Na obrázku 2 je vidět, že v pondělí ráno ALADIN předpovídal, že v úterý od 00 do 06 hodin UTC napadne nejvíce srážek v pruhu táhnoucím se ve směru severozápad - jihovýchod od Ústeckého kraje nad jižní Moravu, ve kterém měly srážky přesahovat 20 mm za 6 hodin. Tyto srážky nepředpovídal jen ALADIN; na obrázku číslo 3 je vidět, že i Evropské centrum pro střednědobou předpověď v pondělí ráno na úterý od 00 do 06 UTC předpovídalo rozložení srážek podobné jako ALADIN.

A na obrázku číslo 4 vidíme zjištěné srážky za 6 hodin v úterý od 00 do 06 hodin UTC. Vidíme pruh srážek táhnoucí se z Ústeckého kraje nad jižní Moravu, v němž srážky přesahují 20 mm za 6 hodin. Proti předpovědi je posunutý o něco málo na severovýchod, ale přesto podobnost s předpovědí je zřejmá. A na obrázku číslo 5 je množství srážek za 24 hodin, od pondělního rána do úterního rána.

Připomínáme, že UTC je světový čas, podle kterého se vytvářejí tzv. synoptické mapy a podobně. Náš letní čas je proti němu o 2 hodiny posunut, 06 hodin UTC je 8 hodin letního času.

Z přiložených obrázků je vidět, že předpověď srážek na úterý některým předpovědním modelům tentokrát docela vyšla.

-pj-
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.