logo

Jediná pilířová přehrada u nás

Údolní nádrž Fláje, vybudovaná v letech 1954 - 1963 na Flájském potoce, je v naší republice jedinou svého druhu a díky unikátnímu technickému řešení tělesa hráze je zařazena mezi kulturní památky. Pilířové přehrady přinášejí menší spotřebu materiálu, snižují vztlak na základové spáře, ale složité tvary pilíře mohou komplikovat jejich stavbu. Ve světě najdeme podobné stavby např. ve Francii (Roseland) či na hranici Brazílie - Paraguay (Itaipu).

Primární funkcí nádrže Fláje je zásobování velkých měst podkrušnohorské pánve (Most, Litvínov, Krupka, Teplice, Ústí nad Labem, atd.) pitnou vodou. Voda z přehrady je vedena více než pětikilometrovou štolou a následně dvoukilometrovým tlakovým potrubím do nově zrekonstruované úpravny vody v Meziboří. Úpravně předchází malá vodní elektrárna, která je zdrojem energie v energetických špičkách např. pro obec Meziboří a tramvajovou dopravu v Litvínově.

-ip-

Pohled z hráze na vodní nádrž Fláje

Pohled z hráze na vodní nádrž Fláje


Celkový pohled na těleso hráze

Celkový pohled na těleso hráze


Spodní výpusť

Spodní výpusť


Prostor mezi pilíři

Prostor mezi pilíři


V chodbě mezi pilíři bylo příjemných 7°C

V chodbě mezi pilíři bylo příjemných 7°C


Jedna z turbín MVE Meziboří

Jedna z turbín MVE MeziboříDiskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.