logo

Teplotní charakter května 2015 v Ústeckém a Libereckém kraji

Na území Ústeckého a Libereckého kraje byla v květnu 2015 průměrná měsíční teplota od 7,1 °C do 14,6 °C. Nejvyšší průměrná měsíční teplota 14,6 °C byla naměřena na stanici Doksany, 14,3 °C na stanici Teplice a 14,1 °C na stanici Ústí nad Labem - Vaňov. Nejnižší průměrná měsíční teplota 7,1 °C byla naměřena na stanici Klínovec těsně za hranicí Ústeckého kraje, dále 7,4 °C na stanici Jizerka-rašeliniště a 7,9 °C na stanicích Jizerka a Smědava. Mimo hory byla nejnižší průměrná měsíční teplota 11,2 °C na stanici Český Dub - Modlibohov, 11,4 °C na stanici Tokáň a 12,0 °C na stanicích Hejnice, Liberec a Varnsdorf.
Ze stanic, na kterých je k dispozici teplotní normál za období 1961-1990, byla odchylka do normálu většinou -0,4 °C až +0,6 °C, na stanici Doksany +1,2 °C. Květen byl tedy v Ústeckém a Libereckém kraji teplotně normální. Záporná odchylka od normálu byla na stanici Žatec, a to -0,4 °C, a Varnsdorf -0,1 °C. Nejvyšší odchylka od normálu byla na stanici Doksany, +1,2 °C, Teplice +0,6 °C a Nová Ves v Horách +0,5 °C.

Nejvyšší maximální teplota v květnu byla naměřena na stanici Doksany 5. 5. 2015, a to 26,0 °C, a 4.5. zde bylo 25,5 °C a 12. 5. naměřila tato stanice 25,4 °C. Dále stanice Ústí nad Labem - Vaňov dne 5.5. naměřila maximum 25,0 °C.
Nejnižší maximální teplota byla naměřena dne 27. 5. na stanici Klínovec, a to 5,1 °C, dne 1.5. zde bylo 5,2 °C a dne 27.5. na stanici Jizerka bylo maximum 6,0 °C.

Nejnižší minimální teplota byla naměřena dne 15. 5. na stanici Jizerka-rašeliniště, a to -8,3 °C, na stanici Jizerka téhož dne bylo -7,7 °C. Mimo hory bylo nejnižší minimum naměřeno dne 15. 5. na stanici Velké Chvojno, a to -2,2 °C, téhož dne na stanici český Dub - Modlibohov bylo naměřeno -1,0 °C a Tokáň -0,9 °C. Nejvyšší minimum bylo naměřeno dne 5. 5. na stanici Frýdlant, a to 14,9 °C, na stanici Hejnice 13,9 °C a 6.5. na stanici Doksany 13,8 °C.

Jak již bylo naznačeno, v květnu se vyskytly letní dny a mrazové dny.
Letní dny, tedy dny s maximální teplotou aspoň 25,0 °C, se vyskytly pouze na dvou stanicích. Na stanici Doksany byly tři a na stanici Ústí nad Labem - Vaňov byl jeden.
Mrazové dny, tedy dny s minimální teplotou pod nulou, se vyskytly zhruba na polovině stanic, většinou na horách, ale i v nižších polohách. Nejvíce mrazových dnů se vyskytlo na stanici Jizerka-rašeliniště, a to 19, na stanici Jizerka 17, na těchto dvou stanicích se tedy vyskytl mráz více než polovinu dní v měsíci. Dále na stanici Smědava se vyskytlo 13 mrazových dnů a na stanici Harrachov to bylo 7 mrazových dnů. Mimo hory se ve stanici Velké Chvojno (386 m n.m.) vyskytlo 5 mrazových dnů, na stanicích Český Dub - Modlibohov, Frýdlant a Hejnice to bylo po dvou. Dále se ještě na horských stanicích Bedřichov a Desná - Souš vyskytly 3 mrazové dny a na dalších 6 stanicích v nižších polohách se vyskytl jeden mrazový den. Není bez zajímavosti, že na horských stanicích Klínovec, Milešovka, Nová Ves v Horách a Sněžník se mrazový den nevyskytl vůbec.

Na obrázcích v příloze je průběh průměrných denních teplot v květnu 2015 na několika stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji, dále průběh maximálních denních teplot na některých vybraných stanicích a průběh minimálních denních teploty na některých vybraných stanicích.

-pj-
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 6−4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.