logo

Předpověď pro páteční zatmění Slunce

V pátek 20.3. bude na našem území možné v dopoledních hodinách sledovat částečné zatmění Slunce. V maximální fázi bude Měsíc před 11:00 SEČ zakrývat asi 73 % slunečního disku. Počátek úkazu bude pozorovatelný už po 9:30, konec nastane kolem 12:00.

Předpověď počasí na páteční dopoledne je poměrně příznivá. V dopoledních hodinách čekáme pouze vysokou průsvitnou oblačnost, která by neměla bránit v pozorování zatmění. Nezapomínejte na ochranu očí například pomocí speciálních brýlí a při pozorování dalekohledem pak použijte speciální filtry. Přímý nechráněný pohled do Slunce může poškodit zrak.

Příští částečné zatmění na našem území bude možné pozorovat až v srpnu 2021. Úplné zatmění Slunce je daleko vzácnější a na našem území ho bude možné pozorovat až v roce 2135.

-rt-
Zatmění Slunce


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.