logo

Sněhová pokrývka v Ústeckém a Libereckém kraji v zimě 2014/15

Zatímco loňská zima provozovatelům lyžařských vleků a horských středisek ani zájemcům o lyžování, sáňkování a stavění sněhuláků příliš nepřála, tuto zimu byl nějaký sníh aspoň na horách.

První významnější sněžení přišlo na konci prosince, po ochlazení, které se dostavilo v průběhu Vánoc, zejména na svátek sv. Štěpána. Sněhová pokrývka se i v nižších polohách udržela během první lednové dekády. Během zbytku ledna pak v nižších polohách následovalo období většinou bez sněhu. Další sníh na horách i mimo hory napadl na konci ledna. V první dekádě února ležel sníh na horách i ve středních polohách a místy i v nižších polohách.

Další dvě dekády února a většinu března byly nižší polohy většinou bez významné sněhové pokrývky, i na horách během této doby sníh postupě ubýval. V druhé polovině března se úbytek sněhu zrychlil i na horách. Určitý zlom přišel na přelomu března a dubna, kdy po výrazném vpádu studeného vlhkého vzduchu do střední Evropy napadl další sníh nejen na horách, ale i v nižších polohách. V některých horských střediscích byl obnoven lyžařský provoz nebo upraveny běžkařské trasy. Po několika dnech studeného počasí se sněhovými přeháňkami a sněžením, ale i bouřkami, se postupně oteplilo a sníh roztál, postupně i na horách.

Nicméně určitou zajímavostí je, že na stanicích Tisá, Sněžník a Petrovice - Krásný Les byla naměřena sněhová pokrývka ještě dne 29. 4. Pravděpodobně šlo o pozůstatek intenzivní sněhové přeháňky z odpoledních hodin dne 28. 4. Tehdy podle webových kamer byla sněhová pokrývka na více stanicích, ale protože klimatologický termín měření sněhové pokrývky je 7 hodin ráno místního času, na většině stanic se sněhová pokrýcka tohoto termínu nedočkala.

Na obrázcích v příloze je průběh sněhové pokrývky v zimě 2014/15 na několika vybraných stanicích Ústeckého a Libereckého kraje. Na prvním obrázku jsou uvedeny údaje z horských stanic, na druhém ze stanic mimo hory.

-pj-

graf 1


graf2Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.