logo

Teplota, úhrn srážek a sluneční svit v roce 2014

Teplotně byl celý rok 2014 téměř 2 °C nad dlouhodobým průměrem. Úhrn srážek a sluneční svit byly v roce 2014 těsně pod ročním normálem.

Teplotně nadnormální byly především měsíce v chladnějším půlroce. Nejvýraznější byl listopad, který byl teplejší oproti normálu o 3,7 °C. Dalším v pořadí byl březen s odchylkou 3,4 °C a pak únor s odchylkou 3 °C.

U listopadu je zajímavé, že sluneční svit byl podnormální o necelých 34 % (suma 18 h), ale i srážky byly výrazně podnormální o skoro 53 %. Bylo to způsobené především častými inverzemi, jelikož nad naše území proudil teplý a suchý vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry a ten způsobil častou tvorbu nízké oblačnosti. Kdežto druhý „nejteplejší“ měsíc (březen) měl odchylku sumy slunečního svitu nejvyšší a to o skoro 53 % a srážky lehce podnormální. Únor jako třetí „nejteplejší“ měsíc byl „nejsušší“, tedy nejvíce podnormální měsíc (co se týče úhrnu srážek), a to o necelých 68 % oproti dlouhodobému průměru.

Naopak „chladné“ neboli podnormální byly pouze dva měsíce, srpen s odchylkou –1,1 °C a květen s odchylkou –0,4 °C. Srpen byl lehce srážkově nadnormální a zároveň jeden z výrazně slunečně podnormálních měsíců, což určitě přispělo k jeho první příčce „nejchladnějšího“ měsíce. Květen byl dokonce druhý v nejvyšší nadnormální odchylce v úhrnu srážek, a to o necelých 61 % a přitom lehce slunečně podnormální.

Zajímavý trend se ukázal v druhé polovině roku v sumě slunečního svitu, který byl kromě července výrazně podnormální.

-sp- -vs- -rt-
Graf teplotyGraf srážekGraf slunečního svituGraf odchylek


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.