logo

První polovina zimy byla výrazně teplá

Letošní zima je stejně jako ta předešlá zatím výrazně teplá. V její první polovině se teploty pohybovaly zhruba 3 °C nad dlouhodobým teplotním normálem. Prosinec byl zhruba 2 °C nad teplotním normálem, leden je zatím přibližně 4,5 °C nad teplotním normálem. Velice teplé bylo období kolem 10.ledna, kdy se průměrné teploty pohybovaly dokonce i více jak 10 °C nad normálem.

Příliv teplého vzduchu na konci první lednové dekády přinesl řadu teplotních rekordů do Ústeckého i Libereckého kraje. V záplavě dalších vysokých teplotních maxim, kdy teplota v ústeckém Vaňově dosáhla 10.ledna až na 16,8 °C, však vynikají nové nejvyšší teploty pro měsíc leden na některých stanicích. Na čtyřech stanicích v Libereckém kraji byla totiž naměřena vůbec nejvyšší lednová teplota v historii jejich měření. Konkrétně 13,6 °C v Holenicích (22 let měření), 14,3 °C v Liberci (74 let), 14,4 °C v Jablonném v Podještědí (67 let) a 15,4 °C v České Lípě (69 let).

Hlášení evropských meteorologických služeb potvrzují víceméně podobný trend ve větší části Evropy. Teplo a malé množství sněhu panuje nad většinou kontinentální Evropy snad krom úplného jihovýchodu, kde mají zatím v lednu přece jen chladněji. Tedy i začátek roku 2015 zatím potvrzuje teplý trend roku loňského, kdy byla na většině stanic naměřena dosud nejvyšší průměrná teplota v historii měření. A netýkalo se to jen severu Čech, ale obecně celé České republiky, celé Evropy a dle čerstvé zprávy amerického NCDC (National Climatic Data Center) byl rok 2014 dosud nejteplejší celosvětově.

Výhled do počátku druhé poloviny zimy nenaznačuje zatím výrazný zvrat v teplotách. V nejbližším týdnu očekáváme spíše teploty kolem normálu nebo slabě nad ním. Letošní zimu tedy může "zachránit" už pouze únor, pokud by byl opravdu výrazně chladný a mrazivý. Pokud se tak nestane, zařadí se letošní zima k dalším výrazně teplým zimám.

-rt-
Rok 2014 - odchylky od teplotního normálu 1981-2010


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.