logo

Meteorologická stanice Kap Arkona

Na severovýchodním cípu německého ostrova Rügen se na 43 m vysokém mysu Arkona (pojmenovaném podle svatyně Slovanského boha Svantovíta) nachází kromě pozůstatků slovanského hradiště i stejnojmenná meteorologická stanice Deutscher Wetterdienst. Historie sledování počasí zde sahá až do roku 1902, kdy byl na mysu postaven první 39 m vysoký maják a jeho obsluha zaznamenávala údaje o počasí. V letech 1914 - 1945 byla oblast militarizovanou zónou a v rozsáhlém systému podzemních bunkrů sídlila vždy nějaká armáda. Měření z tohoto období se nezachovala. Pravidelné měření bylo obnoveno roku 1946. V roce 1992 přibylo ke sledování standardních meteorologických prvků i měření radioaktivity v ovzduší.

-jš-

Meteorologická zahrádka je postavena s německou precizností.

Meteorologická zahrádka je postavena s německou precizností.


Nechybí ani informační tabule s aktuálním počasím pro lačné turisty.

Nechybí ani informační tabule s aktuálním počasím pro lačné turisty.


Jen barevné magnetky na tabuli extrémů mi přišli trochu „neněmecké“.

Jen barevné magnetky na tabuli extrémů mi přišli trochu „neněmecké“.Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 5+4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


storm_ice napsal v 12:14:16 dne 2014-07-14 (86.49.66.xxx)
Škoda jen, že podobné informační tabule nejsou u našich stanic (alespoň poboček ČHMÚ) - mám na mysli extrémní hodnoty, aktuální počasí nebo předpověď, je už jen nadstandard :)

Počet komentářů: 1