logo

Rostlinná biomasa – letní můra hydrologů

V letních měsících jsou ideální podmínky (příznivé teploty, menší průtoky) pro zarůstání toků vodní rostlinnou biomasou (řasy, vodní trávy). Zarostlé koryto má pozměněný profil a hodnoty průtoku získané z běžné MKP neodpovídají skutečnosti. Nezbývá než vyrazit do terénu a měrný profil důkladně proměřit. Následně sestavit novou - tzv. letní - měrnou křivku, která reflektuje změnu průtočných vlastností koryta způsobenou vodní květenou. Ne vždy to však místní podmínky umožnují, pak je nutné přiznat porážku (dočasnou) a na nějaký čas vyřadit MKP pro daný profil z provozu. Větší průtoková vlna koryto vyčistí a vše se vrátí do starých kolejí.

MKP – měrná (konsumpční) křivka průtoku, znázorňuje vztah mezi průtokem a vodním stavem na určitém měrném profilu. Dá se zjednodušeně říct, že přiřazuje (na určitém místě a v určitý čas) určité hodnotě výšky vodní hladiny příslušnou hodnotu průtoku. Pro její sestavení je zapotřebí pravidelné hydrometrické měření různých vodních stavů na daném profilu. Takto získané hodnoty se pak následně proloží regresní křivkou a je hotovo.

-jp-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 8−7:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.