logo

Jaro v plném proudu aneb jaké fenologické fáze jsme na našich stanicích již zaznamenali!

Neobvykle teplá zima probudila přírodu letos o něco dříve. Líska obecná (Corylus avellana) jako velmi významný pylový alergen již odkvetá. Z významných pylových alergenů nyní kvete olše lepkavá (Alnus glutinosa) a bříza bělokorá (Betula pendula) - na mnoha místech jsou v plném rozkvětu. Z dalších pylových alergenů začíná kvést či je v plném rozkvětu např. modřín opadavý (Larix decidua), javor mléč (Acer platanoides), habr obecný (Carpinus betulus) a pomalu odkvétá vrba jíva (Salix caprea). Dále kvete slivoň trnka (Prunus spinosa), jaterník podléška (Hepatica nobilis), podběl lékařský (Tussilago farfara), sasanka hajní (Anemone nemorosa), devětsil bílý (Petasites albus), devětsil zvrhlý (Petasites hybridus), třešeň ptačí (Cerasus avium) – do májového polibku pod rozkvetlou třešní asi květy nevydrží. Na některých lokalitách jsou pozorovatelné první listy a květy blatouchu bahenního (Caltha palustris), listy ocúnu jesenního (Colchicum autumnale), listy i květy jahodníku obecného (Fragaria vesca). Postupně se olisťují bezy, hlohy, břízy, modříny. Raší již např. i jeřáb obecný (Sorbus aucuparia). Na polích je možno zahlédnout rozkvetlou brukev řepku (Brassica napus), která obvykle kvete cca o měsíc později. Příroda se nám vybarvuje před očima!

V tabulkách uvádíme výsledky vybraných fenofází z fenologických stanic za rok 2013 a 2014 s odchylkou od průměru 1991–2010. Mapu fenologických stanic najdete zde.

-lh-

Tabulka údajů


(samčí šištice) – modřín opadavý (<i>Larix decidua</i>)

(samčí šištice) – modřín opadavý (Larix decidua)


javor mléč (<i>Acer platanoides</i>)

javor mléč (Acer platanoides)


podběl lékařský (<i>Tussilago farfara</i>)

podběl lékařský (Tussilago farfara)Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.