logo

Ledové jevy na prameni

Většina pozorovacích objektů pramenů, které jsou ve větší vzdálenosti od vývěru, je ohrožena během zimních měsíců při déle trvajících mrazech možností tvoření námrazy v měrných přelivech, nebo přímo zamrznutí hladiny v měrných šachticích. Pokud nastane tato situace, dochází k chybným měření hladiny vody a následně ke špatným výpočtům vydatností pramene. Z tohoto důvodu je třeba tyto špatné údaje odstranit a opravit.

Na obrázcích 1 – 3 je zachycen stav námrazy pramene Lvová z tohoto roku, kdy se průměrná teplota vzduchu na nejbližší klimatologické stanici v Jablonném v Podještědí pohybovala v předešlé dekádě kolem -4,2°C. Na obrázcích 4 – 5 je stav stejného pramene z roku 2012, kdy byla průměrná teplota vzduchu v předešlé dekádě -12,6°C. Při těchto teplotách už zamrzne i hladina vody v měrné šachtici.

-jd-

Pramen PP0531

Pramen PP0531


Námraza na přepadu  31.1.2014

Námraza na přepadu 31.1.2014


Detail námrazy

Detail námrazy


Námraza z 9.2.2012

Námraza z 9.2.2012


Zamrzlá měrná šachtice  9.2.2012

Zamrzlá měrná šachtice 9.2.2012Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.