logo

Sluneční svit v listopadu? Někde málo, někde hodně.

Jak moc svítilo slunce v listopadu? Leckdo zejména v Ústeckém kraji by asi řekl, že málo. Ale naopak byla i místa, kde slunečního svitu bylo hodně.

Na území Ústeckého a Libereckého kraje bylo na řadě stanic naměřeno velmi málo slunečního svitu. Například na stanici Teplice svítilo slunce pouze 11 hodin, a to v podstatě jen 8. a 13. listopadu. Na stanici Tušimice svítilo slunce pouze 12 hodin a v Žatci 14 hodin, což bylo pouze 42 % listopadového normálu. A ve srovnání s dosavadním měřením například na stanici Smolnice byl letos vůbec nejnižší sluneční svit za 38 dosavadních listopadů, ze kterých je k dispozici měření, na stanici Tušimice byl letošní listopad druhý nejslabší za 48 let, v Teplicích čtvrtý až pátý za 79 let a na Milešovce čtvrtý nejhorší za 90 let.

Opačná situace byla například na stanici Hejnice, kde slunce svítilo 84 hodin, tedy témeř osmkrát více než v Teplicích. Zde byl tedy sluneční svit naopak osmý nejvyšší ze 46 dosavadních dostupných měření. Celkem slučný sluneční svit byl naměřen i na některých dalších stanicích na severovýchodě Ústeckéího kraje a na severu Libereckého kraje, například Varnsdorf a Harrachov naměřil 47 hodin slunečního svitu, Jizerka 45 hodin, Desná-Souš 38 a Liberec 36 hodin.

Na přiloženém obrázku je graf průběhu denních sum slunečního svitu na vybraných stanicích Ústeckého a Libereckého kraje.

-pj-

Svit ListopadDiskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.