logo

Martin letos přijel na rozžhaveném oři

Už minulý týden jsme psali o nezvykle teplém počasí v Krušných horách, které překonávalo i nejvyšší naměřené listopadové teploty. Příliv teplého vzduchu od jihu nekončí a první polovina listopadu tak přináší dál jeden teplotní rekord za druhým.

Lidová pranostika praví, že se Martin dostaví na bílém koni, tedy že se v době kolem 11.11. objeví první sníh. Letos je tato pranostika poněkud daleko od svého naplnění. Ba právě naopak, teploty včera večer, tedy na svátek Martinův, byly nezvykle vysoké. Na stanici Ústí nad Labem - Kočkov byla dokonce překonána dosud nejvyšší teplota pro 12.11. už těsně po půlnoci. Zatím byla naměřena hodnota 12,1 °C, která překonává původní rekord z roku 1996 (11,4 °C).

Nezvykle teplá noc přinesla na sever Čech minimální teploty v rozmezí 12 až 8 °C. Nejtepleji bylo v Děčíně, kde neklesla teplota pod 11,9 °C. Blízko této hodnoty byly také například teploměry v Ústí nad Labem, Teplicích, Liberci nebo v Hejnicích. Zpět ale k sv. Martinovi. Také včera už byl překonán rekord maximální teploty na ústeckém Kočkově. Hodnota nové nejvyšší teploty pro 11.11. je nyní 11,9 °C a nahrazena tak byla dosud nejvyšší teplota 11,0 °C z roku 2005.

Příliv teplého vzduchu od jihu zejména ve vyšších hladinách bude dál pokračovat i po zbytek tohoto týdne. Na příchod zimy budeme muset tedy dál čekat.

-rt-
Žádný bílý kůň v dohledu


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.