logo

Bioklimatologická konference

Ve dnech 3. − 5. 9. 2014 jsme se zúčastnili mezinárodní konference „Mendel a bioklimatologie“, jejímž hlavním organizátorem byla Česká bioklimatologická společnost. Přednášky a posterová sekce proběhly v prostorách Mendelova muzea a Mendelovy univerzity v Brně. Součástí programu byla i návštěva rodiště a muzea J. G. Mendela ve Vražném a prohlídka Augustiniánských sklepů v Šardicích spojená s ochutnávkou vín.

Johann Gregor Mendel (1822 − 1884) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti (prováděl pokusy s křížením hrachu setého). Působil jako mnich a později opat Augustiniánského kláštera v Brně. Mendel se také velmi zajímal o meteorologii. Od roku 1862 až do své nemoci prováděl na stanici v areálu opatství každodenní meteorologická pozorování pro Meteorologický ústav ve Vídni. Zájem o mimořádné meteorologické úkazy dokládá odborný článek Die Windhose vom 13. Oktober 1870 (Větrná smršť z 13. října 1870), kterému předcházela Mendelova přednáška v Přírodovědeckém spolku v Brně. Mendel v ní popsal větrnou smršť z 13. října, která poničila opatství a část Brna. Dalšími pracemi byly příspěvky s názvem Regenfall und Gewitter zu Brünn in Juni 1879 (Liják a bouře v Brně v červnu 1879) a Gewitter in Brünn und Blansko am 15. August 1882 (Bouře v Brně a Blansku 15. srpna 1882).

-dr-

Budova Mendelova muzea v Brně.

Budova Mendelova muzea v Brně.


Přednáška Mgr. Martina Nováka na téma: „TEMPERATURE EXTREMES IN NORTHERN BOHEMIA AND THEIR SYNOPTIC ANALYSIS“.

Přednáška Mgr. Martina Nováka na téma: „TEMPERATURE EXTREMES IN NORTHERN BOHEMIA AND THEIR SYNOPTIC ANALYSIS“.


Přednáška Ing. Lenky Hájkové, Ph. D. na téma: „HISTORY AND PRESENT OF PHENOLOGICAL OBSERVATIONS OR PHENOLOGY AT THE CROSSROAD“.

Přednáška Ing. Lenky Hájkové, Ph. D. na téma: „HISTORY AND PRESENT OF PHENOLOGICAL OBSERVATIONS OR PHENOLOGY AT THE CROSSROAD“.


Augustiniánský sklep v Šardicích.

Augustiniánský sklep v Šardicích.Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.