logo

Chladný konec srpna

Celkově sice očekáváme, že bude měsíc srpen jen okolo 1 °C pod teplotním normálem, zejména díky teplé první dekádě, ale konec srpna zůstává ve znamení nižších teplot. Denní teploty už byly ve čtvrtek přece jen vyšší, ale ranní teploty ten samý den byly nízké. Tento týden jsme zažili jedno výrazně chladné ráno v pondělí. Ve čtvrtek se tak naplnily naše předpoklady z pondělka, že se vyskytne ještě jedno ráno s výrazně nižšími teplotami, ale přece jen s o něco vyššími než v pondělí.

Zatímco v pondělí padlo celkem 8 teplotních rekordů, tak ve čtvrtek jich bylo 7. Teplotní průměr minimálních teplot byl však vyšší než v pondělí. Nejnižší teplota na stanicích s delší jak 30-letou řadou byla v Jablonném v Podještědí (3,4 °C) a v České Lípě (3,5°C). V Ústeckém kraji bylo nejchladněji v Doksanech (4,2 °C). Tyto stanice patřily mezi 7 s novými denními teplotními minimy pro 28. srpna. Tradičně samozřejmě mrzlo v horských údolích na Jizerce a také v krušnohorské Šindelové.

Nejvyšší denní teploty už tento týden odpovídaly normálu kromě úterka, kdy byly vlivem srážek a oblačnosti podstatně nižší a na 4 stanicích byla naměřena dosud nejnižší maximální teplota pro 26. srpna. V Tušimicích bylo 14 °C a byl překonán původní rekord z roku 1969 (15,3 °C). Nové nejnižší maximum mají dále v Žatci (původně rok 1969), Kopistech (také 1969) a ve Smolnici (1979).

Poslední srpnový den přinese opět ochlazení, které nás čeká i na začátku školního roku. Tentokrát ale teplotní rekordy nejspíš padat nebudou. V průběhu příštího týdne pak očekáváme oteplení a můžeme se podle dnešní předpovědi těšit na letní teploty kolem 25 °C.

-rt-
Průběh teplot na stanicích na severu Čech


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.