logo

Tropy na Kočkově?

Maximální teploty v uplynulém týdnu, jak jsme mohli sami na sobě pocítit, se většinou udržovaly nad 25°C. O víkendu byly více než letní a to doslova tropické. Příliv teplého vzduchu od jihu vyvrcholil v neděli, kdy i na Kočkově bylo naměřeno 31,9°C. Postupně jsme se ani v noci příliš neochladili. Za poslední týden na Kočkově minima neklesala pod 15°C a postupně se zvyšovala. Dokonce až do tropické noci a to z neděle na pondělí, kdy bylo zaznamenáno minimum 22,1°C.

Že by tropické teploty na Kočkově v posledním týdnu přilákaly zřídka se vyskytující živočišné druhy???

První druh byl objeven zcela náhodou a to při návštěvě místního pozorovatele T.J. Sám jmenovaný se stal tak trochu obětí objevu, kdy po usednutí na jednu ze židlí na prognózním pracovišti byl kousnut do prstu jedovatým pavoukem, který se právě nacházel ve skulince opěradla židle. Díky rychlému zásahu S.P. byl pavouk lapen a podrobně zkoumán a posléze zařazen R.K. do taxonomického druhu. Jednalo se o Zápřednici jedovatou (viz ilustrační foto), vyskytující se v ČR zejména na Litoměřicku. Osud Zápřednice jedovaté byl odkázán do ruky potažmo kusadel našemu sklípkanovi Julče, která nezaváhala ani vteřinu a tím bylo kousnutí T.J. potrestáno.


(www.naturabohemica.cz 22.7.2014)


Druhý osud nově objeveného druhu byl již veselejší, i samotné setkání bylo minimálně příjemnější. Jeden pracovník z hydrologie si všiml modrozelené andulky na kapotě auta stojícího před budovou ústavu. Díky pohotovému zásahu H.Š. (viz foto) se dostalo andulce patřičné pomoci a následné péče. Andulka byla hladová, unavená a s bolavou nožičkou. Nyní je o ni postaráno v domácí péči.

J.Š. s andulkou

H.Š. s andulkou


Byl výskyt těchto - spíše teplomilných - druhů na našem pracovišti jen náhoda anebo to mělo naznačovat jakési změny spíše globálního měřítka? :-)

-je-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


J.T. napsal v 09:48:58 dne 2014-08-09 (85.70.236.xxx)
:-)

Počet komentářů: 1