logo

Porovnání první poloviny roku 2014 s dlouhodobým normálem

První čtvrtletí roku 2014 bylo v České republice teplotně ↑nadprůměrné - průměrná odchylka od normálu činila 3 °C. Naopak srážky byly ve stejném období ↓podprůměrné, v únoru dokonce pouze třetinové vůči dlouhodobému normálu (9,7 mm X 29,9 mm). Statistika slunečního svitu nevykazovala veliké odchylky od normálu, výjimkou se stal měsíc březen, kdy nasvítilo zhruba o polovinu více času než obvykle.

Ráz počasí v uvedeném období byl převážně určován anticyklonálními situacemi, které výrazně podporovaly jihozápadní až západní proudění. To k nám přivádělo poměrně teplejší vzduchové hmoty, než na jaké jsme v tomto ročním období zvyklí.

Následující tři měsíce se nevyznačují přílišnými rozdíly teplot od normálu kromě dubna, kde odchylka činí +2,7 °C. Za zmínku rozhodně stojí údaj s květnovými úhrny srážek, kdy spadlo v průměru o 40,7 mm více než je dlouhodobý normál. Avšak červen měl, co se úhrnu srážek týče, spíše opačný vývoj oproti květnu, spadla méně jak polovina obvyklých srážek. Tendence slunečního svitu šla ruku v ruce se srážkami, jelikož v květnu nám svítilo slunce méně než v červnu. Přitom podle dlouhodobého normálu by mělo svítit právě v květnu o 5 % více.

V první polovině dubna se zdálo, že by konečně mohl být teplotně normální měsíc, avšak v druhé polovině měsíce se výrazně oteplilo. A zatím letos tedy jedině květen zůstává pod dlouhodobým teplotním průměrem a jen velmi těsně. Během května přes naše území přecházelo několik frontálních systémů od severozápadu, které přinesly velké množství srážek; v některých částech republiky i přes 100 mm za 24h. Červen měl více anticyklonální charakter kromě jeho posledního týdne, kdy přes naše území přešla zvlněná studená fronta.

-sp-, -rt-
Průběh teplot v první polovině roku v ČR
Průběh srážek v první polovině roku v ČR
Průběh slunečního svitu v první polovině roku v ČR


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2+3:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.