logo

Noční svítící oblaky na severu Čech

Oblaky se vyskytují v drtivé většině případů v troposféře (tedy u nás zhruba do výšky 11 km), výjimečně ještě ve spodní části stratosféry (třeba horní hranice bouřkových oblaků) - a jsou tvořeny vesměs vodními kapkami nebo ledovými krystalky, případně kombinací obojího. Zvláštním - a poměrně vzácným - úkazem jsou ale tzv. NOČNÍ SVÍTÍCÍ OBLAKY (z anglického názvu "noctilucent clouds" často v textech schované pod zkratkou NLC).

Tyto objekty jsou tvořené pevnými částečkami, jemným prachem, často kosmického původu. Vyskytují se v mezosféře, ve výškách až kolem 80 km. A protože jsou tak vysoko, dochází po západu, resp. před východem Slunce k tomu, že jsou ještě nasvíceny přímým slunečním svitem, ale v přízemní vrstvě je už, resp. ještě tma. Proto se zdá, jako by oblaky svítily vlastním světlem.

Podmínky pro jejich pozorování od nás jsou příznivé většinou jen v krátkém období v létě (červen, červenec), ale málokdy jsou pravdu vidět. Zřídka pak z celého území republiky, jako tomu bylo dnes (v pátek 4.7.) v brzkých ranních hodinách. Album fotek z kamer ČHMÚ z celé ČR najdete na facebookovém profilu ČHMÚ, který je přístupný i bez registrace na Facebooku. Připojujeme ještě vybrané snímky ze severočeských stanic - Smolnice (LN) a Tušimice (CV), na obou je kamera namířena k severu. Pěkné pokoukání! A vyjde-li to, zkuste se podívat na severozápad dnes mezi 22:30 a 23:00 hod. nebo ráno k severovýchodu, ideálně mezi 2:30-3:30 hod. vlastníma očima...

-mno-

Smolnice, 4.7.2014, 3:10 hod. SELČ

Smolnice, 4.7.2014, 3:10 hod. SELČ


Smolnice, 4.7.2014, 3:30 hod. SELČ

Smolnice, 4.7.2014, 3:30 hod. SELČ


Tušimice, 4.7.2014, 3:00 hod. SELČ

Tušimice, 4.7.2014, 3:00 hod. SELČ


Tušimice, 4.7.2014, 3:25 hod. SELČ

Tušimice, 4.7.2014, 3:25 hod. SELČDiskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 2−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.