logo

Mokré úterý

Příliv vlhkého a teplého vzduchu od východu až jihovýchodu přinesl na naše území během úterý výrazné srážky. Během bouřky, která se vytvořila odpoledne nad Ústím nad Labem a setrvávala delší dobu bez výraznějšího pohybu, napršela rekordní srážka na stanici v Ústí nad Labem na Kočkově.

Na severu Čech bylo nejvíce srážek naměřeno na ústeckém Kočkově, kde mezi 16:15 a 18:15 spadlo 60mm srážek. Celkový úhrn srážek za 24 hodin v Ústí nad Labem na Kočkově byl 65,7 mm a jedná se o druhou největší 24-hodinovou srážku v historii měření. V platnosti tedy zůstává hodnota ze dne 22. 7. 2010, kdy spadlo na Kočkově 67,4mm srážek. Bez problémů a poměrně výrazně bylo ale překonáno květnové denní srážkové maximum, které na Kočkově dosud činilo 36,3mm (dne 21. 5. 1986). Naproti tomu v ústeckém Vaňově měli "jen" 16,5 mm srážek. I tento fakt ukazuje na výraznou územní proměnlivost včerejších srážek.

Silné srážky během bouřek zaznamenali včera také v Novém Městě pod Smrkem 36,5mm a v Žatci 36,3mm. Naopak v Kopistech u Mostu naměřili jen kolem 1mm srážek. V Krušných horách na Klínovci od pondělní půlnoci do dnešního rána (za 30 hodin) naměřili přes 70 mm srážek.

Během středy a čtvrtka ještě očekáváme srážky, ale jejich intenzita bude postupně slábnout a i množství se bude zmenšovat. Výstraha platí do středečního večera. Srážky budou definitivně končit během čtvrtečního odpoledne a večera.

Na níže přiložené mapce můžete vidět radarové odhady srážek za posledních 24 hodin. V Čechách vyniká srážka výrazně přes 100mm v oblasti kolem populární vesnice Višňová, kde se natáčel seriál Chalupáři. Na nejbližší stanici v okolí (Kamýk) bylo od včerejšího večera do dnešního dopoledne naměřeno 110mm srážek. Významné a patrné jsou také vysoké úhrny v sousedním Sasku severozápadně od Drážďan poblíž Míšně, kde byly v několika obcích zaznamenány velké škody na majetku po přívalových srážkách.

-rt-
Adjustovaný odhad srážek z radarů od 27. 5. 08:00 do 28. 5. 08:00 občanského času


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.