logo

Teplý duben na severu Čech

V dubnu 2014 byla na meteorologických stanicích v Ústeckém a Libereckém kraji mimo hory naměřena průměrná měsíční teplota v rozmezí od 9 °C na stanici Český Dub-Modlibohov do 11,8 °C na stanici Ústí nad Labem - Vaňov. Na horách bylo o něco chladněji, na stanicích Jizerka a Klínovec byla naměřena průměrná měsíční teplota kolem 5 až 6 °C.

Na stanicích, ze kterých je k dispozici teplotní normál za období 1961-1990, byla odchylka od normálu od +2,3 °C do +4,2 °C. Z toho na stanicích Milešovka, Nová Ves v Horách, Desná-Souš a Bedřichov byl duben teplotně mimořádně nadnormální, na stanicích Harrachov, Liberec, Doksy, Teplice, Doksany, Ústí nad Labem — Vaňov, Jablonné v Podještědí, Varnsdorf a Česká Lípa byl silně nadnormální a na stanici Žatec byl teplotně nadnormální.

V dubnu nebyl zaznamenán ani jeden tzv. letní den, maximální teplota za celý měsíc byla 24,9 °C, a to 25.4. na stanici Doksany. Naproti tomu na naprosto všech stanicích Ústeckého a Libereckého kraje byl zaznamenán aspoň jeden den, kdy teplota klesla pod nulu. Nejnižší teplota byla naměřena na stanicích Jizerka-rašeliniště a Jizerka, a to -10,1 °C a -9,9 °C, mimo hory byla nejnižší teplota naměřena na stanici Strojetice, a to -5,3 °C.

Přestože duben jako celek byl výrazně teplejší než předloňský duben 2012, nevyskytla se letos taková extrémní horka jako tehdy, kdy na konci dubna byly zaznamenány maximální teploty nad 30 °C a na jedné stanici byl dokonce zaznamenán den, kdy minimální teplota ani v noci neklesla pod 20 °C.

V jarním období se hodně sledují přízemní mrazíky. Nejnižší přízemní minimum na jednotlivých stanicích dosáhlo od -12,2 °C do -2,5 °C, mimo Jizerku bylo nejnižší přízemní minimum v Doksanech, a to -9,8 °C (zatímco ve výšce 2 metry bylo měsíční minimum na této stanici -3,6 °C). Ze 30 stanic, ze kterých je přízemní minimum k dispozici, na 24 stanicích klesla během dubna přízemní teplota aspoň na -5 °C nebo níž, a na stanicích Doksany, Hejnice, Smědava, Česká Lípa a Sněžník klesla přízemní teplota na -8 °C a níž. Největší rozdíl mezi minimální teplotou a přízemní minimální teplotou byl letos v dubnu v rámci našich dvou krajů na stanici Hejnice dne 21.4., a to 7,7 °C, když minimální teplota byla 9,2 °C a přízemní minimum 1,5 °C, a dne 24.4. na stanici Sněžník, a to 7,1 °C, kde při minimální teplotě 7,0 °C zaznamenali přízemní mráz -0,1 °C.

Na obrázku je uveden průběh průměrné denní teploty v dubnu na několika vybraných stanicích.

-pj-
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7−1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.