logo

Sobota 22.3. - Den otevřených dveří!

od 9 do 16 hodin

(vstupy jsou každou půlhodinu, tedy: 9:00, 9:30, 10:00, ..., 15:30, 16:00)


U příležitosti Světového dne vody (slaví se 22.3.) a Světového meteorologického dne (o den později, 23.3.) pořádá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro veřejnost tradiční Den otevřených dveří. Letos připadne na sobotu 22. března.


Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí navštívit jindy uzavřená pracoviště, jakými jsou profesionální meteorologické stanice a observatoře (v Ústeckém kraji to jsou observatoř Doksany a observatoř ÚFA AV ČR na Milešovce, v kraji Libereckém profesionální stanice v Liberci na letišti) a pobočky. Podrobnosti o otevřených pracovištích ČHMÚ v celé České republice jsou na webu ČHMÚ.

Co nabízíme?
Seznámení s kompletním spektrem činností ČHMÚ (meteorologie a klimatologie, hydrologie povrchových i podzemních vod, ochrana čistoty ovzduší), včetně ukázek hydrologických měřících metod. Návštěvníci si mohou prohlédnout i profesionální meteorologickou stanici, a samozřejmě také Regionální předpovědní pracoviště, kde se připravují nejen meteorologické předpovědi, ale také biometeorologické předpovědi pro celou republiku nebo hydrologické prognózy. Současně jsou právě z tohoto pracoviště v případě potřeby vyhlašovány signály v rámci Smogového varovného a regulačního systému. Samozřejmostí prohlídky je snaha prezentujících nejen vysvětlit naší činnost, ale i odpovědět na případné všetečné otázky návštěvníků.

Dále chystáme:
1. Výstavu "Příroda pod mikroskopem" připravenou Přírodovědeckou fakultou UJEP.
2. Prodej reprezentativních mapových publikací ČHMÚ, které nejsou v běžné distribuci: Atlas podnebí Česka a Atlas fenologických poměrů Česka, který vznikal z velké části právě na ústecké pobočce. Kromě toho bude k dispozici i Fenologický atlas (popis sledovaných druhů rostlin a fází jejich vývoje) a Dějiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku.
3. Možnost samostatné prohlídky unikátních slunečních hodin na jižní stěně pobočky (obr. 1) nebo mystické chvilky u pobočkového menhiru (obr. 2).

Sluneční hodiny

Pobočkový menhir

-mno-


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 8−7:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.