logo

Síla a krásy námrazy

Více než týden trvající situace, kdy k nám proudil teplý vzduch z jižních směrů především ve vyšších hladinách, přinesla do Krušných hor a na Milešovku silnou tvorbu námrazy. Za přítomnosti mrznoucí mlh, tedy dostatečné vlhkosti, a silného proudění postupně námraza velmi sílila až na výrazných čtvrt metru! (Milešovka), což je rozhodně nepříliš obvyklá hodnota. Právě délka trvání této situace od 29.ledna až do 6.února umožnila tvorbu velice silné námrazy. V Krušných horách se pak pod tíhou značné vrstvy námrazy často lámaly větve stromů.

V současné době po oteplení a změně směru proudění už námraza často opadala nebo se výrazně zmenšila (Milešovka). A podobně extrémní situaci už v následujích dnech nečekáme. Více už najdete na přiložených fotografiích, za něž laskavě děkujeme jejich autorům - pozorovateli z Churáňova (navštívil Milešovku) a amatérskému meteorologovi z Teplic.

-rt-


Krásná krystalická námraza (jinovatka) na malých větvičkách


Obrovská námraza na ochozu vyhlídky na Milešovce


Silná námraza na věži na Milešovce


Ledové království observatoře Milešovka


Narostlá krystalická námraza na větvičce


Námraza ochozu na vyhlídkové věži na Milešovce


Námraza na vegetaci v Krušných horách


Detail námrazy v Krušných horách


Silná námraza na Komáří Vížce v únoru 2014


Pro porovnání - slabá námraza tamtéž v roce 2011


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.