logo

Vrchol zimy je za námi?

Uplynulý víkend zatím přinesl nejmrazivější teploty letošní zimy, na některých místech dokonce padly teplotní rekordy pro daný den. Nejchladněji na severu Čech bylo již tradičně na Jizerce. Stanice Jizerka rašeliniště naměřila -25,6 °C. Chladno bylo ale také mimo horské polohy. V Jablonném v Podještědí zaznamenali v noci na neděli -19,1 °C, v Hejnici a Liberci shodně -18,9 °C, Stráž pod Ralskem měla -18,6 °C. V Ústeckém kraji byl nejchladnější Sněžník s -18,4 °C a z nižších poloh pak Varnsdorf, kde naměřili -17,8 °C a Tokáň, kde bylo -17,3 °C. Potvrdila se tak vydaná výstraha, ve které bylo avizováno, že na Děčínsku bude o víkendu z Ústeckého kraje nejchladněji.

Arktický den (Tmax menší nebo rovno -10 °C) na stanicích na severu Čech zaznamenán nebyl. Nejblíže mu byli v neděli v Nové Vsi v Horách, kde teplotní maximum bylo -9,8 °C. Arktický den tak měli pouze na ojedinělých místech na východě Čech a pak na mnoha místech na severní Moravě a ve Slezsku. Zajímavostí je, že podobně chladno bylo na ústeckém Kočkově před rokem 26.ledna a znovu byla po roce na této stanici překonána nejnižší naměřená teplota pro tento den.

V současné době už jsou teploty vyšší než byly během uplynulého víkendu a bude se dále oteplovat. O tomto víkendu už lze očekávat teploty více nad 0 °C a to patrně i na horách. Začátek února nebude nikterak chladný a pokračovat bude spíše dosavadní teplejší zima. Leden bude i přes současné ochlazení přibližně 1,5 až 2 °C nad dlouhodobým teplotním průměrem. Otázkou tak zůstává, zda se o předchozím víkendu jednalo o vrchol zimy nebo nás ještě nějaká výrazná zima čeká během února nebo snad v březnu. Výhledy se zatím přiklánějí k první variantě, ale do konce zimy ještě nějaký čas zbývá a opětovné ochlazení nelze vyloučit.

Přehled nových teplotních extrémů naleznete níže v tabulce. Po delší době a sériích nových maximálních teplot byly tentokrát zaznamenány nové minimální teploty. V tabulce není uvedena stanice Sněžník, která má kratší řadu měření pod 30 let.

Stanice Nejnižší minimum
25. 1. 2014
Dosavadní nejnižší
minimum 25. 1.
Roku Délka měření
Hejnice -16,7 °C -15,5 °C 1996 46
Stanice Nejnižší minimum
26. 1. 2014
Dosavadní nejnižší
minimum 26. 1.
Roku Délka měření
Hejnice -18,9 °C -15,3 °C 2010 46
Ústí nad Labem - Kočkov -14,6 °C -12,1 °C 2013 38

Stanice Nejnižší maximum
26. 1. 2014
Dosavadní nejnižší
maximum 26. 1.
Roku Délka měření
Tušimice -8,4 °C -7,7 °C 1996 47

-rt-


Průběh teplot během víkendu na stanicích v severních Čechách.


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 7+1:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.