logo

Katastr vodnosti N-letých průtoků v povodí Vilémovského potoka

Vilémovský potok je hraničním tokem, který pramení na území České republiky ve Šluknovském výběžku a s plochou povodí téměř 100 km2 pokračuje do Německa.

V rámci projektu protipovodňové ochrany v povodí Vilémovského potoka, který připravuje státní podnik Povodí Ohře a Zemská správa přehrad Sasko, byla německou stranou poskytnuta měření hydrologické stanice Sebnitz za období 1969 - 2012. Český hydrometeorologický ústav na základě těchto dat zpracoval katastr N-letých průtoků pro hraniční profil Vilémovského potoka.

Výpočet katastru N-letých průtoků se provádí z ročních kulminačních průtoků za nejdelší možnou dobu pozorování. Kulminační průtoky jsou proloženy křivkami několika přístupů založených na logaritmicko-normálním rozdělení LN2 a LN3.

Na vodních tocích bez hydrologického pozorování, jako tomu bylo dosud na Vilémovském potoce, jsou N-leté průtoky stanovovány výpočtem z fyzicko-geografických charakteristik povodí (např. sklon povodí, sklon údolnice, nadmořská výška, doba koncentrace, podíl zalesněných ploch).

-ip-

Výstup proložení kulminačních průtoků – program LNWIN

Výstup proložení kulminačních průtoků – program LNWIN


Mikulášovice 7.8.1908

Mikulášovice 7.8.1908


Sebnitz 31. 7. 1897

Sebnitz 31. 7. 1897


Sebnitz 7. 8. 2010

Sebnitz 7. 8. 2010Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 4−2:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.