logo

Konec roku je a bude teplý, opět padaly rekordy

Jako letos už mnohokrát i v závěru roku padaly teplotní rekordy. Den před Štědrým dnem jsme na pěti stanicích naměřili dosud nejvyšší minimální teploty a v Doksech byla překonána i maximální teplota platná pro 23.12. z roku 1967. Ještě vousatější hodnota byla pokořena na Milešovce, kde původní minimální teplota byla až z roku 1907. Tradičně teplo má při silném jižním proudění Hejnice, kde i dnes teplota atakuje rekordní hodnotu. Pokud do večera neklesne pod 4,6 °C, bude platit nová nejvyšší minimální teplota i pro Štědrý den.

Příčinou neobvykle teplého počasí je hluboká tlaková níže, která se nachází v oblasti kolem Britských ostrovů. Po její přední straně k nám od jihozápadu proudí velice teplý vzduch. Například v něměckém Erfurtu nedaleko českých hranic dnes naměřili téměř 15 °C, přes 15 °C měli i v bavorském Mnichově a rekordních 17,1 °C naměřili meteorologové v německém Freiburgu, ve kterém je možná horko po vyřazení místních fotbalistů z Evropské ligy severočeským Libercem :-)

Dnes už byly teploty na severu Čech nižší kvůli silné teplotní inverzi, tepleji bylo především na Moravě a ve Slezsku a také na Šumavě, kde teploty dosáhly až k 13 °C. Tam také byly překonány dosud nejvyšší teploty pro Štědrý den. V dalších dnech se prohloubí nad Britskými ostrovy další níže a příliv teplého vzduchu bude pokračovat prakticky do konce roku. Na níže uvedeném obrázku je zobrazena předpověď teplot a je tam i zřetelné, jak velká je v současné době odchylka od teplotního normálu především na severu a východě Evropy.

Přehled včerejších nových teplotních extrémů uvádíme níže v tabulce:

Stanice Nejnižší minimum
23. 12. 2013
Dosavadní nejnižší
minimum 23. 12.
Roku Délka měření
Milešovka 2,4 °C 0,8 °C 1907 108
Bedřichov 2,4 °C 0,5 °C 1967 68
Jablonné v Podještědí 3,9 °C 3,2 °C 1989 65
Varnsdorf 4,3 °C 4,0 °C 1988 62
Smolnice 4,6 °C 4,3 °C 1988 36

Stanice Nejvyšší maximum
23. 12. 2013
Dosavadní nejvyšší
maximum 23. 12.
Roku Délka měření
Doksy 10,0 °C 9,6 °C 1967 67

-rt-


Předpověď teplot nad Evropou pro příští dva týdny a odchylka od teplotního normálu.


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+6:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.