logo

Mezinárodní fenologická zahrádka (IPG)

Síť mezinárodních fenologických zahrádek byla v rámci Evropy založena v roce 1959, k 31. 12. 2010 existovalo 89 stanic rozmístěných v 19 evropských zemích. Hlášení o nástupu fenofází jsou zasílána průběžně na Humboldtovu univerzitu v Berlíně, databáze pozorování je pro všechny účastníky projektu volně dostupná. Cílem projektu IPG je studovat dopady změny klimatu na lesní rostliny při použití jednotné metodiky a rostlin se stejným genetickým základem.
V České republice se nacházejí 3 mezinárodní fenologické zahrádky, jedna z nich je v arboretu v Kostelci nad Černými lesy (viz foto). V této zahrádce je celkem vysázeno 23 dřevin (různé druhy smrků, buků, topolů, vrb a další). Pozorovací program na této stanici bude rozšířen o dalších 6 dřevin po dohodě s pozorovatelkou a správcem mezinárodních fenologických zahrádek s prof. Frankem Chmielewskim z Humboldtovy univerzity v Berlíně.

-lh-

Rozkvetlá líska

Rozkvetlá líska

Záběr ze zahrádky

Záběr ze zahrádky
Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 4−2:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.