logo

Vše, co jste chtěli vědět o planetě Zemi a báli jste se zeptat:
EGU 2013

Ve dnech 7. - 13. 4. 2013 se ve Vídni koná každoroční setkání General Assembly of European Geosciences Union (EGU). Stránky konference EGU 2013 zde. Jedná se o největší evropskou konferenci s geovědním zaměřením. Více než jedenáct tisíc účastníků z 95ti zemí zde prezentuje 13 500 přednášek, posterů a projekcí. Konference je rozdělena do 25ti sekcí věnovaných klimatu, geomorfologii, hydrologii, přírodním rizikům, oceánografii, seismologii, zdrojům energie, tektonice atd.
Čím blíže k Austria Center Vienna (Stránky ACV zde), kde se konference koná, tím je metro plnější exotických účastníků s tubusy na postery, napjatě sledujících plán metra. Zmatek vrcholí ve chvíli, kdy účastníci z vyspělých asijských zemí netuší, že se vagony vídeňského metra otevírají pěkně po staru - rázným trhnutím za kovové madlo a marně se pokouší poskakováním u ucpaných dveří přesvědčit neexistující fotobuňku, aby otevřela dveře. Část nešťastných účastníků tak nedobrovolně vyráží na okružní cestu vídeňskými periferiemi a na konferenci doráží viditelně vyčerpaná až v odpoledních hodnách. Geografům je zkrátka pohyb v cizím prostředí přirozený.
Kromě přednášek pořádaných v desítkách sálů je možné navštívit stánky firem, univerzit a organizací, které se zabývají jakoukoliv formou činnosti související s průzkumem (nejenom) naší planety. Lze si tak vyzkoušet nejnovější verze geografických informačních systémů, seznámit se s chystanými novinkami v Google Earth, rýpnutím prstu do břehu modelu řeky simulovat sesuv půdy v korytě a sledovat, jak vniklá překážka v korytě vytvoří nová ramena a zákruty řeky. Na stánku CSI Fossils lze porovnat rozdíly mezi drápy deinonycha a velociraptora nebo se o kus dále seznámit s testovacím protypem martského vozítka Curiosity. V sále "Geo Cinema" se neustále promítají odborné dokumenty související se zaměřením konference. Jedná se tedy o jakýsi "hard-core" National-Geographic.
Pokud jste chtěli vědět, jak probíhala kryoplanace břehů tibetského jezera Heihai, kolik veverek může žít na jedné sekvoji, aniž by jí zničily, v kterých vrstvách Russellova ledovce naleznete nejvíce kosmického prachu, proč počítačové modely nezvládají modelovat pyroklastické proudy indonézské sopky Merapi či jak jde život v okolí japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě, je EGU tím správným místem.
Naše pobočka na této akci již tradičně prezentuje svojí činnost. Letos je prezentován příspěvek "Determination of trunk streams using flow accumulation values", pojednávající o možnostech využití map akumulace povrchového odtoku vody k schematizaci povodí. Prezentovaný poster zde. Potěšilo, že poster byl vystaven na jednom z nejfrekventovanějších míst.

-vf-

Areál ACV v blízkosti náměstí Muhammada Asada. Jakpak se to tu bude jmenovat za rok?

Areál ACV v blízkosti náměstí Muhammada Asada. Jakpak se to tu bude jmenovat za rok?

Vstupní hala

Vstupní hala


Tisíce stojanů na postery čekají až budou zaplněny.

Tisíce stojanů na postery čekají až budou zaplněny.

Menší část jedné z menších hal.

Menší část jedné z menších hal.

Čechy (Ústečany) lze nalézt všude.

Čechy (Ústečany) lze nalézt všude.Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 3+4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


Zatím 0 komentářů.