logo

Bílé Velikonoce

Bílých Vánoc jsme se v zimě kvůli oblevě většinou nedočkali, místo toho se patrně dočkáme na mnoha místech sněhu na Velikonoce. V pátek ráno napadne na většině území severních Čech kolem 5 cm sněhu, ten však bude tát při denních teplotách až kolem 5 °C. Přesto je pravděpodobné, že se sníh udrží na některých místech až do pondělí a i v neděli a v pondělí se budou vyskytovat sněhové přeháňky.

Oteplení bude však malé a pouze krátkodobé, protože už o víkendu se obnoví příliv studeného vzduchu od severu až severovýchodu. Ten bude pokračovat prakticky celý příští týden. Noční teploty budou většinou od 0 do -5 °C, denní očekáváme v rozpětí 0 až 5 °C. Tedy zatím se většího oteplení určitě nedočkáme.

Od neděle pokračuje nepřetržitá série teplotních rekordů v minimálních teplotách. Byly zaznamenány i rekordně nízké maximální teploty, například v úterý dokonce na většině stanic. Od posledních nedělních výčtů rekordů si nejvíce nových hodnot zapsaly Smolnice a Nová Ves v Horách shodně 6 rekordů. 5 nových rekordů zapisujeme v Ústí nad Labem na Kočkově a na Měděnci. Další 4 nové rekordy pak mají Kopisty, ale také Milešovka, která měří už více než 100 let. To jen dokazuje jedinečnost současných mrazů, a to jak v síle, tak v délce trvání.

Stojí za připomenutí, že 26. března 2010 - tedy před přibližně třemi lety, byly touto dobou maximální teploty až 22 °C. Letos však ráz počasí určuje stabilní tlaková výše nad Skandinávií, kolem které k nám proudí chladný vzduch především od severovýchodu. Letošní březen tak s největší pravděpodobností bude druhým nejchladnějším březnem na ústeckém Kočkově od roku 1975, 6.-7. nejchladnějším březnem v Teplicích od roku 1881 a 8. až 9. nejchladnějším březnem na Milešovce od roku 1905.

-rt-


Pohled na zasněženou část Českého Středohoří z Milešovky


Diskuse k tomuto článku
Moderování diskuse je vypnuto, tzn. vaše příspěvky se po odeslání ihned objeví na webu. Provozovatel těchto stránek (ČHMÚ) si však vymiňuje právo příspěvek smazat, zneviditelnit či upravit. Všechny příspěvky jsou archivovány v databázi. Administrátor stránek může podle potřeby zapnout nebo vypnout moderování diskusí. Příspěvky netýkající se tématu článku nebo společensky nevhodné nebudou schváleny. Délka každého příspěvku je omezena na 999 znaků. Do formuláře je povinné napsat jméno (nebo přezdívku) a text příspěvku; e-mail je nepovinný a i v případě, že ho uvedete, nebude zobrazen.

Diskuse je ve zkušebním režimu, podněty či případné chyby oznamujte prosím na tuto adresu.

jméno:
email:
(nepovinné)

text:spočítejte 6−4:
(výsledek zapište slovy bez diakritiky)

 


storm_ice napsal v 18:16:55 dne 2013-03-28 (89.102.157.xxx)
Za ty teplé předchozí březny, to je ještě málo. A co teprve duben, tam by musela být odchylka tak -10°C, aby to dorovnalo ty neustálé nadprůměry např. v roce 2009 o více jak 5°C. Jen to chce více srážek a ne že to zas všechno vyžere Morava a dál na jihovýchod.

Počet komentářů: 1